Holendrzy badają wietrzność Bałtyku dla pierwszej MFW na Litwie

Na zlecenie Ignitis Renewables holenderska spółka Fugro przez co najmniej rok będzie badała wietrzność i dane meteorologiczne z obszaru Morze Bałtyckie, gdzie powstanie pierwsza na Litwie morska farma wiatrowej. W tym celu został wykorzystany pływający LiDAR.

Jak przekonuje litewski koncern, pozyskane dane, w tym dotyczące prędkości wiatru, i innych parametrów hydro-meteorologicznych, takich jak wysokość fal, kierunek i prędkość prądów, temperatura powietrza i wody, a także aktywności nietoperzy, pozwolą w podejmowaniu decyzji przy budowie farmy o mocy 700 MW, która ma zostać uruchomiona do 2030 r.

Ekspert z Ignitis Renewables wyjaśniają, że prędkość wiatru jest mierzona na różnych wysokościach od 20 do 280 m, podczas gdy parametry wody są mierzone na głębokości do 4 m. Dane te mają kluczowe znaczenie dla wyboru przyszłych modeli turbin wiatrowych, oszacowania niezbędnych inwestycji, zaprojektowania układu turbin i okresu ich działania oraz oceny innych ważnych czynników. Specjaliści prowadzący badania są szczególnie zainteresowani danymi z okresu zimowego, ponieważ zimą wiatry są wówczas najsilniejsze, a warunki meteorologiczne najgorsze.

Obszar morski w litewskiej części Bałtyku przeznaczony pod budowę morskiej farmy wiatrowej ma powierzchnię ok. 120 km2 i znajduje się w odległości co najmniej 36 km od brzegu i ok. 60 km od portu w Kłajpedzie. Głębokość morza wynosi 28-48 metrów, a średnia roczna prędkość wiatru na tym obszarze wynosi około 9-10 m/s. Badania realizowane przez Fugro mają pozwolić na aktualizację dotychczas zebranych danych.

Pierwsza morska farma wiatrowa na Litwie będzie składać się z maksymalnie 55 turbin o maksymalnej wysokości ok. 350 m. Jak podkreśla Ignitis, wszystkie te parametry będą zależeć od wyników badań, oceny oddziaływania na środowisko, przyjętych technologii i innych uwarunkowań. Według spółki w oparciu o obecnie dostępne informacje, moc, lokalizacja turbin wiatrowych, ich odległość od brzegu, a także głębokość morza są odpowiednie dla rozwoju energetyki wiatrowej i odpowiadają zakresowi i warunkom innych projektów morskich farm wiatrowych w Europie.

Jak informowaliśmy na offshorewindpoland.pl, w połowie lutego Litewska Krajowa Rada Regulacji Energetyki (VERT) wydała dla Ignitis Group i Ocean Winds pozwolenie na wykorzystanie części Morza Bałtyckiego na potrzeby budowy farmy ,,Offshore Wind Park 1” o mocy 700 MW.

Źródło: Ignitis

Zostaw komentarz

Strona główna » Holendrzy badają wietrzność Bałtyku dla pierwszej MFW na Litwie