Premier: W przyszłym tygodniu decyzja o pełnomocniku ds. infrastruktury energetycznej

Nadal nie wiadomo kto będzie pełnił funkcję pełnomocnik ds. infrastruktury energetycznej, oraz czy w ogóle ta funkcja zostanie utrzymana. Jak oświadczył premier Donald Tusk na konferencji prasowej, po posiedzeniu rządu decyzja w tej sprawie ma zapaść w przyszłym tygodniu.

– W przyszłym tygodniu podejmiemy decyzję, czy będą się tym zajmować odpowiednie resorty, czy instytucja pełnomocnika (ds. strategicznej infrastruktury energetycznej – przyp. red. ) zostanie utrzymana. Jeśli przeważą argumenty, aby utrzymać to stanowisko, to w przyszłym tygodniu poznamy nazwisko – poinformował szef rządu cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Według dotychczas obowiązujących przepisów pełnomocnik kontroluje spółki Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Polskie Elektrownie Jądrowe, Gaz System oraz PERN.

W grudniu 2023 r. zmieniono rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 3 grudnia 2015 r. w sprawie Pełnomocnika Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej. W efekcie funkcję mogła pełnić osoba w randze sekretarza albo podsekretarza stanu w ministerstwie obsługującym ministra właściwego do spraw energii. Wcześniej Pełnomocnik był w randze sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Ostatnim Pełnomocnikiem Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej był Adam Gibourge-Czetwertyński, wiceminister klimatu i środowiska. Funkcję sprawował w okresie 4-13 grudnia 2023 r. Był on czwartą osobą na tym stanowisku. Wcześniej tę funkcję sprawowali: Piotr Naimski, Mateusz Berger, Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, która 27 listopada 2023 r. została powołana na stanowisko ministra klimatu i środowiska.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Zostaw komentarz

Strona główna » Premier: W przyszłym tygodniu decyzja o pełnomocniku ds. infrastruktury energetycznej