Iberdrola zainwestuje 41 mld euro i stworzy 10 000 nowych miejsc pracy do 2026 roku

Hiszpański inwestor Iberdrola planuje inwestycje o wartości brutto 41 mld euro, w tym zakup 18,4% amerykańskiej spółki Avangrid. Partnerzy firmy wniosą wkład w wysokości 5 mld euro, co zwiększy inwestycje netto do kwoty 36 mld euro. Firma położy duży nacisk na zapewnienie możliwości lokalizacji infrastruktury sieci elektroenergetycznej, tam, gdzie jest ona niezbędna do wspierania rozwoju dekarbonizacji i nowych sektorów. 15,5 mld euro zostanie wydane na rozwój istniejących projektów OZE w różnych częściach świata, z czego ponad połowa tej kwoty przeznaczona jest na budowę morskich farm wiatrowych we Francji, Niemczech, USA i Wielkiej Brytanii.

Głównymi celami strategii Iberdroli jest dynamiczny rozwój sieci elektroenergetycznej, dalsze rozwijanie projektów z obszaru morskiej energetyki wiatrowej – zwiększeniem mocy zainstalowanej w offshore o 3 000 MW do 2027 roku. Ponadto, Grupa planuje także pozyskać dodatkowe 6 000 MW mocy w lądowych farmach wiatrowych i elektrowniach słonecznych w ciągu kolejnych 3 lat.

Aby zrealizować plany inwestycyjne w ciągu kolejnych 2 lat, Iberdrola chce stworzyć 10 000 nowych miejsc pracy oraz zwiększyć trwałe zatrudnienie w łańcuchu dostaw na całym świecie.

– Strategia Iberdroli koncentruje się na zapewnieniu naszym klientom nowoczesnej sieci elektroenergetycznej, dzięki czemu podniesione zostanie bezpieczeństwo dostaw. Inwestycje w sieci stanowią obecnie 60% naszych wydatków inwestycyjnych. Koncentrujemy się również na dalszym rozwijaniu aktywów OZE. Dostrzegamy także rosnącą rolę technologii magazynowania energii w utrzymaniu równowagi między podażą a popytem – powiedział Ignacio Galan, Executive Chairman, Iberdrola.

Iberdrola przeznaczy 21,5 mld euro, na rozbudowę i modernizację sieci elektroenergetycznej w USA, Wielkiej Brytanii, Brazylii i Hiszpanii. Natomiast 15,5 mld euro zostanie wydane na rozwój istniejących projektów OZE w różnych częściach świata, z czego ponad połowa tej kwoty przeznaczona jest na budowę morskich farm wiatrowych we Francji, Niemczech, USA i Wielkiej Brytanii.

W styczniu 2024 r. hiszpański inwestor poinformował, że otrzymał 300 mln euro pożyczki. Środki zostaną przeznaczone na inwestycje OZE w krajach, w których energetyka jest zdominowana przez źródła kopalne, w tym węgiel. Mowa o m.in. Polsce, Maroko oraz Wietnamie. Iberdrola i Bank Światowy rozważają dalszą współpracę w zakresie wsparcia rozwoju m.in. morskiej energetyki wiatrowej i zielonego wodoru.

Iberdrola Renewables Polska jest częścią Grupy Iberdrola, największego przedsiębiorstwa energetycznego w Europie i jednego z dwóch największych na świecie, które od 20 lat inwestuje w odnawialne źródła energii. Głównie linie biznesowe Iberdroli to lądowa i morska energetyka wiatrowa oraz elektrownie słoneczne. Firma inwestuje również w magazyny energii, sieć elektroenergetyczną, zielony wodór, cable pooling oraz inteligentne rozwiązania dla klientów.

Z aktywami o wartości ponad 150 mld euro, działającymi źródłami odnawialnymi o mocy przeszło 42 GW i 1,2 mln km sieci elektroenergetycznej, spółka zaopatruje w energię ok. 100 mln osób na świecie. Globalny zespół Iberdrola tworzy ponad 42 tys. pracowników. Firma przyczynia się również do funkcjonowania ok. 500 tys. miejsc pracy w swoim światowym łańcuchu dostaw.

Od 2021 roku Iberdrola działa również na terenie Polski rozwijając projekty OZE w różnych częściach kraju. Inwestor wykazuje także zainteresowanie polskim rynkiem offshorewind. – Nie uzyskaliśmy pozwolenia lokalizacyjnego, podobnie jak pozostali zagraniczni inwestorzy, ale podtrzymujemy nasze zainteresowanie. Rozważamy udział w potencjalnej trzeciej fazie. Będziemy też monitorować rozwój sytuacji wokół drugiej fazy – informował w grudniu 2023 r. Łukasz Piotrowicz, Offshore Development Manager w Iberdrola Renewables Polska Sp. z o.o., w komentarzu dla portalu OffshoreWindPoland.pl.

Zostaw komentarz

Strona główna » Iberdrola zainwestuje 41 mld euro i stworzy 10 000 nowych miejsc pracy do 2026 roku