Inwestor MFW Bałtyk III ubiega się o nową decyzję DUŚ dla morskiej infrastruktury przesyłowej

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku poinformował w czerwcu br. że na wniosek MFW Bałtyk III sp. z o.o. wszczął postępowanie o uchylenie wydanej w 2019 r. decyzji środowiskowej (DŚU) dla budowy morskiej infrastruktury przesyłowej. Rzecznik Grupy Polenergia, będącej współinwestorem projektu MFW Bałtyk III, informuje naszą redakcję, że „ze względu na zmiany technologiczne i koncepcyjne” inwestor złożył nowy wniosek o wydanie DUŚ.

21 czerwca br. pojawiło się zawiadomienie RDOŚ w Gdańsku o wszczęciu postępowania administracyjnego na wniosek MFW Bałtyk III Sp. z o. o. (znak MFWBIII-037/2023/AM z dnia 12.05.2023 r., wpływ 30.05.2023 r.), w sprawie uchylenia decyzji RDOŚ-Gd-WOO.4211.12.2016.KSZ/AJ.29 z dnia 12.03.2019 r. dla przedsięwzięcia polegającego na budowie morskiej infrastruktury przesyłowej energii elektrycznej. 10 lipca br. z kolei Dyrektor poinformował o zakończeniu postępowania dowodowego. Teraz strony mogą zapoznać się z dokumentacją. Decyzja kończąca przedmiotowe postępowanie zostanie wydana nie wcześniej niż po upływie 7 dni od dnia doręczenia do stron zawiadomienia.

O komentarz w sprawie poprosiliśmy Grupę Polenergia, która jest współinwestorem morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk III.

-Uzyskujemy nową decyzję środowiskową dla Morskiej Infrastruktury Przesyłowej. Ze względu na zmiany technologiczne i koncepcyjne złożyliśmy nowy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej – informuje Grzegorz Łaguna, rzecznik Polenergii.

W czerwcu br. Grupa Polenergia poinformowała o zmianie szacowanego poziomu nakładów inwestycyjnych potrzebnych dla realizacji projektów morskich farm wiatrowych MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III. Prace budowlane rozpoczną się w pierwszym kwartale 2025 r, natomiast zakończenie realizacji i oddanie do użytkowania projektów morskich farm wiatrowych przewiduje się w 2028 r. Polski inwestor realizuje projekty wspólnie z norweskim Equinorem.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy OffshoreWindPoland.pl

Zostaw komentarz

Strona główna » Inwestor MFW Bałtyk III ubiega się o nową decyzję DUŚ dla morskiej infrastruktury przesyłowej