Uniwersytet Gdański wesprze Polski Rejestr Statków w dziedzinie cyberbezpieczeństwa

Uniwersytet Gdański nawiązał współpracę z Polskim Rejestrem Statków w zakresie cyberbezpieczeństwa. Porozumienie obejmuje ochronę infrastruktury energetycznej, w tym farm wiatrowych i innych projektów związanych z odnawialnymi źródłami energii.

O porozumieniu poinformował Radio Gdańsk. Sylwia Mrozowska, prorektor ds. współpracy i rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego, podkreśliła szeroki charakter porozumienia. Współpraca dotyczy transformacji energetycznej województwa pomorskiego, a Uniwersytet Gdański, mający 11 wydziałów i 1800 naukowców, czuje się zobowiązany do udziału w tym procesie. Naukowcy z uczelni będą wspierać rozwój rozwiązań związanych z cyberbezpieczeństwem w sektorze energetycznym.

Polski Rejestr Statków, oprócz swoich podstawowych zadań, zajmuje się również nadzorowaniem infrastruktury energetycznej na morzu. W obliczu obecnej sytuacji na świecie, zabezpieczenie kluczowych inwestycji jest priorytetem. Artur Czajkowski z Polskiego Rejestru Statków zaznaczył, że organizacja aspiruje do spełniania certyfikowanych i akredytowanych wymogów w zakresie cyberbezpieczeństwa dla infrastruktury krytycznej, w tym morskiej energetyki wiatrowej i przesyłu energii.

Marcin Marciniak, prodziekan ds. nauki Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, wskazał na zaawansowane technologie rozwijane przez uczelnię. Uniwersytet jest światowym liderem w kwantowej teorii informacji, która znajduje już praktyczne zastosowanie w zabezpieczaniu systemów informatycznych przed atakami.

Ta współpraca to krok w kierunku wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego i rozwoju nowoczesnych technologii w Polsce.

Źródło: Radio Gdańsk

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Uniwersytet Gdański wesprze Polski Rejestr Statków w dziedzinie cyberbezpieczeństwa