Morskie farmy wiatrowe będą jednym filarów transformacji energetycznej, dlatego konieczne jest wzmocnienie sieci przesyłowej na obszarze Pomorza. Polskie Sieci Elektroenergetyczne przygotowują się do tego procesu inwestując w bezpieczne i efektywne wyprowadzenie mocy z turbin wiatrowych i dostarczenie jej do każdego zakątka Polski.
Zgodnie z założeniami projekcie Polityki Energetycznej Polski do 2030 r. moc zainstalowana w offshore wind wyniesie 5,9 GW, a do 2040 r. osiągnie poziom 18 GW (zgodnie z ustawą). W Zintegrowanym Raporcie Wpływu operator sieci przesyłowych PSE podkreśla, że inwestycje sieciowe wpłyną też na poprawę bezpieczeństwa energetycznego województwa pomorskiego i sprawią, że stanie się ono największym dostawcą energii odnawialnej w kraju. Jak wskazuje operatorm skalę przedsięwzięć najlepiej pokazują liczby – inwestycje obejmą 1 województwo, 5 powiatów, 22 gminy i blisko 80 sołectw. Aż 250 km linii, które muszą powstać na Pomorzu, to tysiące nieruchomości na trasach zupełnie nowych przebiegów.
Spółka zwraca również uwagę, że w latach 2020 i 2021, pomimo trwającej pandemii, PSE przeprowadziły złożony proces informacyjno-konsultacyjny dot. inwestycji powiązanych z wyprowadzeniem mocy z morskich farm wiatrowych. Do końca 2022 r. odbyło się ponad 350 spotkań, w tym 300 z przedstawicielami gmin i różnych instytucji, z którymi inwestor omawiał zakres inwestycji oraz uzgadniał warunki realizacji przedsięwzięć.
Ponadto, PSE stawiały na dialog z mieszkańcami. Działania informacyjne skierowane do mieszkańców były prowadzone głównie w 2021 r., kiedy to w trakcie 50 kilkugodzinnych dyżurów informacyjnych odbyły się spotkania z zainteresowanymi mieszkańcami, na których prezentowano przedsięwzięcie i zbierano uwagi od właścicieli nieruchomości objętych przedsięwzięciami liniowymi. Jak informuje operator, w 2023 r. rozmowy z mieszkańcami będą kontynuowane. Ma to pomóc w pozyskaniu służebności przesyłu, która umożliwi budowę i późniejszą eksploatację infrastruktury przesyłowej w warunkach porozumienia z właścicielami gruntów.
Oprócz infrastruktury na Pomorzu niezbędna jest również realizacji w głębi kraju. Jak wskazują PSE, realizowane są m.in. inwestycje w budowę połączenia kablowego HVDC Polska-Litwa oraz połączenia napowietrznego HVDC Północ-Południe. Realizacja projektów ma na celu umożliwienie przesłania energii z północy kraju, wytworzonej w lądowych i morskich źródłach wiatrowych, do przemysłu zlokalizowanego na południu Polski.
Jak informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl, pod koniec listopada cztery inwestycje PSE w sieci przesyłowe na Pomorzu na potrzeby wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych znalazły się na nowej liście Projects of Common Interest (PCI) i Projects of Mutual Interest (PMI), opublikowanej przez Komisję Europejską.
Źródło: PSE