Wystartowała wstępna kampania geotechniczna dla Baltica 1

PGE Baltica rozpoczęła badania, których celem jest rozpoznanie dna Bałtyku na potrzeby realizacji jednego z projektów morskich farm wiatrowych – Baltica 1. To zadanie wykonuje dla inwestora firma Geoquip Marine.

Głównym celem kampanii geotechnicznej na obszarze, na którym w przyszłości powstanie morska elektrownia wiatrowa, jest uzyskanie wstępnych informacji na temat budowy geologicznej badanego terenu. Dane te posłużą m.in. do wyboru optymalnego sposobu posadowienia wież dla turbin elektrowni wiatrowej oraz umożliwią zaplanowanie kolejnych etapów badań, w tym badań geotechnicznych pod fundamenty.

Zobacz sprzęt używany do badań i posłuchaj, jak będą przebiegały

Wykonawca badań przeprowadzi m.in. sondowania metodą CPTU, pobierze próbki gruntu na obszarze przyszłej farmy i przeprowadzi badania laboratoryjne. Sondowanie CPTU to badanie, które polega na wciskaniu w grunt stożka piezoelektrycznego z systemem czujników rejestrujących parametry gruntu w sposób ciągły. Odczyty z urządzenia będą podlegały interpretacji w celu określenia geologii obszaru.

Projekt MFW Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW jest jednym z trzech realizowanych obecnie przez Grupę PGE projektów na Morzu Bałtyckim, oddalonym o ok. 80 km od linii brzegu, mniej więcej na wysokości miejscowości Łeba w województwie pomorskim. Projekt ma już m.in. pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową. Dodatkowo od prawie dwóch lat trwają badania wietrzności, prądów morskich i zafalowania dla tego projektu. Baltica 1 zostanie uruchomiona po 2030 roku. 

Start badań geotechnicznych dla MFW Baltica 1  fot. PGE Baltica
fot. PGE Baltica

Zostaw komentarz

Strona główna » Wystartowała wstępna kampania geotechniczna dla Baltica 1