Kable eksportowe dla MFW Bałtyk II z pozwoleniem na budowę

W dniu 9 maja 2024 r. Wojewoda Pomorski wydał pozwolenie na budowę dwóch podmorskich kabli eksportowych w kierunku muf przejściowych, służących do wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk II, projektu realizowanego wspólnie przez polską firmę Polenergię oraz norweską spółkę Equinor.

Wniosek w przedmiotowej sprawie został złożony przez MFW Bałtyk II Sp. z o.o  w dniu 21 marca 2024 br. Inwestycja dotyczy budowy dwóch podmorskich kabli eksportowych prowadzących w kierunku muf przejściowych (tzw. TJB – Transition JointBay) w ramach przedsięwzięcia pn. „Budowa infrastruktury przyłączeniowej morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk II”, zlokalizowanej na polskich obszarach morskich – wyłącznej strefie ekonomicznej oraz morza terytorialnego.

Ponadto, Wojewoda Pomorski nałożył na inwestora obowiązek ustanowenia inspektora nadzoru inwestorskiego w specjalnościach:

  • instalacyjnej w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych;
  •  instalacyjnej w zakresie sieci, sieci, instalacji i urządzeń telekomunikacyjnych.

Jak informowaliśmy na offshorewindpoland.pl, 23 kwietnia 2024 r. Wojewoda Pomorski wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania pozwolenia na budowę dwóch kabli eksportowych, które będą służyć wyprowadzeniu mocy z morskiej farmy wiatrowej MFW Bałtyk III.

MFW Bałtyk

Equinor i Polenergia realizują wspólnie trzy morskie farmy wiatrowe o łącznej mocy do 3 GW. Oprócz projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III, partnerzy rozwijają także 1,56 GW mocy w ramach projektu Bałtyk I, który jest najbardziej zaawansowaną inwestycją drugiej fazy offshore wind w Polsce. Projekt jest przygotowywany do aukcji w 2025 r.

Źródło: Pomorski Urząd Wojewódzki

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Kable eksportowe dla MFW Bałtyk II z pozwoleniem na budowę