Pyć: Port w Gdańsku może stać się centrum energetycznym

– Z perspektywy strategicznej, istotne jest to, aby terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych powstał w Porcie Gdańsk, który ze względu na parametry głębokości jest najlepiej przystosowany, by pełnić taką funkcję – powiedziała Dorota Pyć, prezes Portu Gdańsk, podczas XVI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Jak zaznaczyła, taka infrastruktura może powstać na terenie zarządzanym przez Port Gdańsk.

– Moim marzeniem jest, by Port Gdańsk stał się centrum energetycznym. Od ponad dekady w Polsce trwają prace przygotowawcze i projektowe dla uruchomienia morskich farm wiatrowych w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej. W tym celu potrzebne są porty instalacyjne. Dlatego też w Krajowym Panie Odbudowy zostały zapisane środki na realizację tego celu – powiedziała prezes Pyć.

Według prezes port w Gdańsku posiada odpowiednie warunki, żeby pełnić rolę terminalu instalacyjnego.

– To jeden z elementów budowania centrum energetycznego w Gdańsku. Myślę, że poparcie dla takiego kierunku będzie z wielu stron – sektora publicznego i podmiotów prywatnych. Wpisuje się to w dekarbonizację i osiągnięcie zeroemisyjności. Mamy bardzo dużo wartości, które są istotne, żeby zminimalizować negatywne skutki zmian klimatu – wskazała prezes Pyć.

Przypomnijmy, że 1 marca 2022 r. Rada Ministrów przyjęła uchwałę zmieniającą uchwałę w sprawie terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych, przedłożoną przez ministra infrastruktury. Zgodnie z nią terminal ma powstać w Porcie Gdańsk, a jego budowa zostać zakończona w połowie 2025 r. Warto zauważyć, że port w Gdańsku jest wskazywany również jako baza instalacyjna dla projektów realizowanych wspólnie przez PGE i Ørsted. PGE w 2022 r. podpisała w tej sprawie porozumienie z DCT (obecnie Baltic Hub), w którym udziałowcem jest Polski Fundusz Rozwoju. Wcześniej rząd w uchwale wskazał port w Gdyni jako lokalizację terminalu instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych.

Jak informowaliśmy, w marcu 2024 r. ruszył przetarg na zaprojektowanie, zbudowanie i eksploatację terminala instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Gdańsku. Przetarg został ogłoszony przez Istrana sp. z o.o (spółkę, w której 100% udziałów posiada Baltic Hub Container Terminal sp. z o.o.). Wykonawca będzie odpowiedzialny za zaprojektowanie, budowę, rozruch, prowadzenie i eksploatację bazy serwisowej dla morskich farm wiatrowych. Baza instalacyjna ma powstać na planowanym terminalu T5 o powierzchni 21 ha. Ma on przylegać do istniejącego terminala T1, ale również budowanego T3.

Źródło: Port Gdańsk, własne

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

One thought on “Pyć: Port w Gdańsku może stać się centrum energetycznym

  1. Jestem mężczyzną, a jednak zdecydowanym sojusznikiem kobiet w zwiększaniu ich udziału w uznawanym dotąd za męski, świecie rządzących. Jestem za feminatywami. Proponuję formę: prezeska Pyć

Zostaw komentarz

Strona główna » Pyć: Port w Gdańsku może stać się centrum energetycznym