PSE nawiązują współpracę z Lasami Państwowymi

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) nawiązały współpracę z Lasami Państwowymi. Podpisany 18 sierpnia br. list intencyjny pozwoli na szybszy rozwój infrastruktury sieciowej w synergii z ochroną lasów i środowiska.

W uroczystości podpisania listu wzięli udział m.in. prezes zarządu PSE Tomasz Sikorski, dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica oraz przedstawiciele rządu. Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, wskazała, że inwestycje realizowane przez PSE przygotowują sieci na przyjęcie mocy z jednostek jądrowych, morskich farm wiatrowych oraz pozostałych źródeł OZE. Dodała, że porozumienie to „kompromis, który pozwoli budować sieci energetyczne szybciej i sprawniej, na czas i tak, żeby to dziedzictwo, jakim są Lasy Państwowe, chronić” (PAP).

-PSE realizują największy w historii spółki program inwestycyjny, który zakłada budowę do roku 2036 m.in. ponad 5,2 tys. km torów linii 400 kV, 27 nowych stacji i blisko 800 km linii prądu stałego. Taka skala wymaga wypracowania z innymi instytucjami wspólnych standardów, usprawniających proces rozwoju sieci przesyłowych. Podpisane z Lasami Państwowymi porozumienie odpowiada na to wyzwanie – mówi Łukaszewska-Trzeciakowska.

Dokument określa zasady współpracy między tymi podmiotami podczas budowy infrastruktury przesyłowej PSE na nieruchomościach znajdujących się w zarządzie Lasów Państwowych. Pozwoli to usprawnić proces realizacji inwestycji kluczowych dla bezpieczeństwa energetycznego kraju przy jednoczesnym zapewnieniu ochrony zasobów leśnych.

Ochrona rybołowów

To nie jest pierwsze porozumienie nawiązane między dwoma instytucjami. Podobne zostało podpisane w grudniu 2020 r. między PSE oraz Lasami Państwowymi, dzięki któremu powstały kolejne platformy pod gniazda lęgowe dla rybołowów na słupach linii najwyższych napięć. PSE wspólnie z Dyrekcją Generalną Lasów Państwowych od 2018 r. realizują projekt ochrony rybołowa – jednego z najrzadszych ptaków drapieżnych w Polsce. W ramach współpracy zainstalowano pięć specjalnych platform na terenach województw: zachodniopomorskiego, lubuskiego i wielkopolskiego.

Platformy lęgowe powstają w ramach projektu „Ochrona rybołowa Pandion haliaetus na wybranych obszarach SPA Natura 2000 w Polsce” realizowanego przez Lasy Państwowe i Komitet Ochrony Orłów, który w ciągu 2 lat zamontował ok. 240 sztucznych gniazd na terenach leśnych. Łączny budżet projektu to ok. 1,4 mln euro, z czego 60 proc. pochodzi ze środków unijnego programu LIFE.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy OffshoreWindPoland.pl

Zostaw komentarz

Strona główna » PSE nawiązują współpracę z Lasami Państwowymi