Trwają badania geologiczne dla lądowej infrastruktury przyłączeniowej MFW Baltica 1

W lokalizacji, gdzie powstanie lądowa infrastruktura przyłączeniowa dla projektu morskiej farmy Wiatrowej Baltica 1, trwają badania geologiczne niezbędne do zaprojektowania kluczowych elementów systemu elektroenergetycznego.

Jak poinformowała PGE Polska Grupa Energetyczna, jej spółka córka PGE Baltica planuje budowę stacji transformatorowej w okolicach miejscowości Osieki Lęborskiej, w gminie Choczewo. Będzie ona kluczowym elementem infrastruktury przyłączeniowej dla morskiej farmy wiatrowej Baltica 1.

– Obecnie prowadzone są prace geologiczne w celu wykonania odwiertów badawczych, pobrania próbek i przebadania ich laboratoryjnie. Na ich podstawie zostanie sporządzona dokumentacja geologiczno-inżynierska – poinformował Piotr Borowski, ekspert ds. budowlanych w PGE Baltica.

– Przede wszystkim poznajemy uziarnienie tego gruntu, jego stan, wilgotność lub stan nawodnienia. Realizujemy wiercenia po to, żeby obiekty budowlane, które tutaj staną, żeby warunki pod nimi były odpowiednie i spełniały normy  – dodał Michał Kucharski, geolog w GEOTEKO, polskiej firmie realizującej badania geologiczne.

Jak informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl, badania podłoża gruntu dla części lądowej dla MFW Baltica 1 rozpoczęły się w lutym br.

Projekt MFW Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW jest jednym z trzech realizowanych obecnie przez Grupę PGE projektów na Morzu Bałtyckim, oddalonym o ok. 80 km od linii brzegu, mniej więcej na wysokości miejscowości Łeba w województwie pomorskim. Projekt ma już m.in. pozwolenie lokalizacyjne i umowę przyłączeniową, a za sobą pierwszy pełny rok badań wietrzności, prądów morskich i zafalowania. Projekt MFW Baltica 1 zostanie uruchomiona po 2030 roku.

Kolejne dwa projekty to MFW Baltica 2 i MFW Baltica 3, które razem utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW Grupa PGE realizuje wspólnie z Ørsted. Zakończenie budowy etapu Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW planowane jest do końca 2027 roku, natomiast etapu Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do 2030 roku.

Zostaw komentarz

Strona główna » Trwają badania geologiczne dla lądowej infrastruktury przyłączeniowej MFW Baltica 1