Na terenie przyszłej SE Choczewo trwają prace archeologiczne

Stacja elektroenergetyczna Choczewo (SE Choczewo) będzie jednym z kluczowym elementów infrastruktury przesyłowej rozwijanej na Pomorzu. Obecnie na terenie przyszłej stacji w dalszym ciągu prowadzone są prace archeologiczne.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) poinformowały w maju br., że w trakcie prac ziemnych na terenie przyszłej stacji elektroenergetycznej Choczewo (SE Choczewo), realizowanych w miejscowości Osieki Lęborskie, odkryto fragmenty przedmiotów, które mogą świadczyć o obecności zabytków archeologicznych. PSE zapewniały w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl, że prace nie wpłyną na harmonogram projektu.

Lokalny portal choczewo24.info informuje, że w dalszym ciągu prowadzone są prace w pobliżu miejscowości Osieki Lęborskie. Agata Janczyńska z Pracowni archeologicznej „Pomerania” wskazała w rozmowie z dziennikarzami, że przebadane jest ponad 40% stanowiska oraz odkryto 700 obiektów archeologicznych. Wśród znalezisk znalazły się m.in. piece, paleniska, jamy gospodarcze, dołki posłupowe – są to pozostałości po budynkach. Koniec badań planowany jest na początek października br. Teren już przebadany jest sukcesywnie przekazywany inwestorowi do realizacji prac budowlanych.

6 lutego 2023 r. PSE podpisały umowę z konsorcjum firm SPIE Elbud Gdańsk S.A. i Elfeko S.A., które wybuduje stację elektroenergetyczną w Choczewie.

SE Choczewo będzie pierwszym obiektem stacyjnym realizowanym przez PSE, służącym do wyprowadzania mocy z morskich farm wiatrowych na Bałtyku. Stacja ma zostać wybudowana do końca 2026 r., a do końca 2025 r. planowane jest osiągnięcie gotowości do przyjęcia pierwszej energii z MFW. W układzie docelowym będą z niej wychodzić cztery linie przesyłowe, którymi zielona energia popłynie w głąb Polski.

Zostaw komentarz

Strona główna » Na terenie przyszłej SE Choczewo trwają prace archeologiczne