PSE rozbudują stację elektroenergetyczną Dunowo

Stacja elektroenergetyczna Dunowo w pobliżu Koszalina zostanie rozbudowana. Polskie Sieci Elektroenergetyczne podpisały umowę z wykonawcą tej kluczowej dla północy kraju inwestycji, która jest będzie wykorzystywana do wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych. 

Obecnie do stacji Dunowo doprowadzone są linie 400 kV ze stacji Słupsk oraz Morzyczyn w pobliżu Szczecina. Obiekt w Dunowie zostanie dostosowany do połączenia z nowymi liniami 400 kV ze stacji Źydowo Kierzkowo i Piła Krzewina. Dodatkowo wymieniona zostanie część wyeksploatowanych urządzeń, powstanie także stanowisko dla nowego autotransformatora, służącego do zmiany napięcia prądu elektrycznego.

Rozbudowa i modernizacja stacji Dunowo jest częścią programu, którego realizacja ma na celu poprawę niezawodności dostaw energii elektrycznej w północnej części Polski, a także wyprowadzenie mocy z odnawialnych źródeł energii, w tym morskich farm wiatrowych.

Wartość zamówienia wynosi 171 127 072,00 zł zł netto.

Inwestycja dofinansowana jest ze środków Instrumentu „Łącząc Europę” (Connecting Europe Facility – CEF).

Prace rozpoczną się jeszcze w tym roku i zakończą się w 2027 r.

SPIE Elbud Gdańsk współpracuje z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi także przy innych inwestycjach. Obecnie spółka buduje m.in. stację Choczewo, jeden z kluczowych obiektów niezbędnych do wyprowadzenia mocy z morskich farm wiatrowych.

Źródło: PSE

Zostaw komentarz

Strona główna » PSE rozbudują stację elektroenergetyczną Dunowo