Linia 400 kV Choczewo – Gdańsk Przyjaźń z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach

16 kwietnia 2024 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku (RDOŚ) wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy linii 400 kV Choczewo – Gdańsk Przyjaźń (CWO-GDP), która pozwoli na wyprowadzenie mocy z morskich farm wiatrowych.

Postępowanie zostało wszczęte na wniosek Polskich Sieci Elektroenergetycznych z dnia 30 czerwca 2023 r. Linia 400 kV Choczewo-Gdańsk Przyjaźń, o długości ok. 80,1 km, będzie prowadziła z projektowanej stacji elektroenergetycznej Choczewo na południowy wschód w stronę istniejącej stacji elektroenergetycznej 400 kV Gdańsk Przyjaźń. Inwestycja będzie przebiegała przez tereny 10 gmin: Choczewo, Gniewino, Kartuzy, Linia, Luzino, Łęczyce, Przodkowo, Somonino, Szemud i Żukowo.

W 2024 r. operator planuje złożyć do Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wniosek o wydanie decyzji lokalizacyjnej, a w dalszej perspektywie o wydanie pozwolenia na budowę. Prace budowlane mają rozpocząć się w 2025 r., a zakończyć w 2027 r.

-Dzięki budowie linii najwyższych napięć – w tym linii 400 kV Choczewo-Gdańsk Przyjaźń, zapewnimy podłączenie morskich farm wiatrowych do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego – umożliwiając dostarczenie energii z wiatru do odbiorców w całym kraju – wskazuje PSE.

W lipcu 2023 r. informowaliśmy, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku na wniosek Polskich Sieci Elektroenergetycznych z dnia 30.06.2023 r. wystąpił do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska o opinię w sprawie uzgodnienia warunków realizacji budowy linii CWO – GDP

W sierpniu 2023 r. Starostwo Powiatowe w Wejherowie wszczęło postępowanie w sprawie zatwierdzenia dokumentacji geologiczno-inżynieryjnej, ustalającej warunki podłoża gruntowego dla budowy linii dwutorowej 400 kV Choczewo-Gdańsk Przyjaźń.

Źródło: RDOŚ w Gdańsku/PSE, własne

Zostaw komentarz

Strona główna » Linia 400 kV Choczewo – Gdańsk Przyjaźń z decyzją o środowiskowych uwarunkowaniach