Viking Link połączył Wielką Brytanią i Danię. To najdłuższe podwodne połączenie elektroenergetyczne na świecie. Wart 1,7 mld funtów projekt pozwoli na zasilenie do 2,5 mln gospodarstw domowych w Wielkiej Brytanii. Dzięki importowanej energii z Danii, m.in. z morskich farm wiatrowych, w ciągu 10 lat Brytyjczycy zaoszczędzą nawet 0,5 mld funtów na rachunkach za prąd.
Inwestycja została uruchomiona popołudniu 29 grudnia 2023 r. Budowę rozpoczęto w 2019 r. Kabel HDVC o mocy 1 400 MW i długości 765 km połączył podstację Bicker Fen w Lincolnshire z podstacją Revsing w południowej Jutlandii w Danii. Inwestycja została zrealizowana wspólnie przez operatorów sieci przesyłowej w Wielkiej Brytanii (National Grid) oraz w Danii (Energinet).
Jak wskazuje National Grid, Viking Link przyniesie ogromne korzyści brytyjskim konsumentom, nie tylko w postaci niższych rachunków za energię, ale również przyczyni się do obniżenie emisji CO2 i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Wielka Brytania będzie mogła w razie potrzeby skorzystać z dodatkowej energii z Danii.
– Viking Link ma ogromne znaczenie dla całkowicie ekologicznego systemu elektroenergetycznego w przyszłości. Zapewniamy, że stabilne dostawy energii elektrycznej po akceptowalnej cenie produkowanej z wiatru i słońca trafią do gniazdek konsumentów – powiedział Thomas Egebo, dyrektor generalny Energinet.
Początkowo Viking Link będzie działał z mocą 800 MW. Z czasem ma osiągnąć docelową moc 1,4 GW. Operatorzy chcą, aby udało się w to osiągnąć w ciągu roku. Według szacunków, w pierwszym roku funkcjonowania Viking Link pozwoli uniknąć ok. 600 tys. ton emisji CO2, czyli tyle ile emituje ok. 280 tys. samochodów.
Źródło: National Grid/Energinet