Rusza postępowanie dot. infrastruktury przyłączeniowej MFW Baltica 2

Wojewoda Pomorski wszczął postępowanie w sprawie wydania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji w zakresie zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy dla przedsięwzięcia pn.
„Budowa Infrastruktury przyłączeniowej MFW Baltica-2″.

Postępowanie jest prowadzone na wniosek Elektrowni Wiatrowej Baltica-2 Sp. z o.o., reprezentowanej przez Panią Beatę Musiał, z dnia 13 lipca 2023 r. Sprawa dotyczy zespołu urządzeń służących do wyprowadzenia mocy – „linia kablowa średniego napięcia zasilania rezerwowego Lądowej Stacji Elektroenergetycznej MFW Baltica-2

Będzie zlokalizowana w gminie Choczewo na działkach ewidencyjnych obręb 0001 Jackowo: 64/52 (KW GD1W/00115422/0) i innych.

Inwestorzy Ørsted i PGE planują zakończenie budowy etapu MFW Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW do końca 2027 r, natomiast etapu MFW Baltica 3 o mocy ok. 1 GW do końca 2029 r.

Oba etapy MFW Baltica posiadają decyzje lokalizacyjne (PSzW), decyzje środowiskowe, umowy z Operatorem Sieci Przesyłowej na przyłączenie do sieci, pozwolenia na ułożenie i utrzymanie kabli (PUUK), a także otrzymały prawo do kontraktu różnicowego (CfD) i decyzje o indywidualnym poziomie wsparcia wydane przez Komisję Europejską i Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki. 

W czerwcu br. inwestorzy podpisali umowę z konsorcjum firm SEMCO Maritime i PTSC Mechanical & Construction na zaprojektowanie, wyprodukowanie i uruchomienie morskich stacji elektroenergetycznych dla projektu Baltica 2. Cztery stacje – każda wyposażona w dwa transformatory – będą gromadzić energię elektryczną wytwarzaną przez turbiny wiatrowe i eksportować ją na ląd.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy OffshoreWindPoland.pl

Zostaw komentarz

Strona główna » Rusza postępowanie dot. infrastruktury przyłączeniowej MFW Baltica 2