PSE konsultują plan rozwoju sieci na lata 2025-2034

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) przekazały do konsultacji publicznych projekt nowego planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034 (PRSP). Dokument uwzględnia m.in. nowe inwestycje, które umożliwią wyprowadzenie większych wolumenów energii z morskich farm wiatrowych. Łącznie na inwestycje sieciowe PSE chcą przeznaczyć ok. 64 mld zł do 2034 r.

Dokument zawiera wariantowe scenariusze rozwoju KSE, plany rozbudowy infrastruktury przesyłowej oraz wyniki analiz wystarczalności zasobów wytwórczych. Po przeprowadzeniu konsultacji dokument trafi do uzgodnienia z Prezesem Urzędu Regulacji Energetyki, a następnie będzie podstawą do prowadzenia inwestycji przez PSE.

Wśród planów inwestycyjnych operator zakłada 4850 km torów nowych linii 400 kV, 28 nowych i 110 zmodernizowanych stacji oraz lądowa linia stałoprądowa. Jak podkreślają PSE, PRSP uwzględnia zachodzące zmiany strukturalne w KSE, takie jak postępująca elektryfikacja ciepłownictwa i transportu oraz powstanie nowych dużych odbiorców energii elektrycznej, co znacząco wpłynie na wzrost zapotrzebowania na energię elektryczną i moc w systemie.

Rozwój sieci przesyłowej przedstawiony w dokumencie będzie stanowić solidną podstawę do przeprowadzenia zmian w otoczeniu KSE wynikających z procesu transformacji energetycznej. Umożliwi także przyłączenie nowych jednostek wytwórczych, w tym źródeł odnawialnych i jądrowych. Pozwoli m.in. na wyprowadzenie do ok. 18 GW mocy z morskich elektrowni wiatrowych, 45 GW elektrowni fotowoltaicznych, ponad 19 GW farm wiatrowych oraz przyłączenie elektrowni jądrowej na Pomorzu, a także oddanie do eksploatacji małych reaktorów jądrowych. Jednym z najważniejszych projektów w planie rozwoju jest budowa połączenia stałoprądowego (HVDC), łączącego północ z południem kraju. Pozwoli to na przesłanie mocy z nowych źródeł wytwórczych do odbiorców, bez obciążania przy tym reszty sieci przesyłowej.

Wyprowadzenie mocy z morskich farm wiatrowych

Dotychczasowy plan rozwoju PSE S.A. zakładał, że morskie elektrownie wiatrowe o łącznej mocy 10,9 GW przyłączone zostaną do stacji elektroenergetycznych zlokalizowanych w północnej części kraju, według poniższego podziału:

  • stacja Choczewo – ok. 5,2 GW,
  • stacja Słupsk – ok. 1,4 GW,
  • stacja Krzemienica – ok. 4,3 GW.

W wyniku zmian w tzw. ustawie offshore wind, zwiększono limit mocy wytwórczych w offshore wind z 5 GW do 12 GW, jakie będą mogły wziąć udział aukcji, planowanych do przeprowadzenia w latach 2025-2031. W efekcie należy się spodziewać, że moc zainstalowana w morskich farmach wiatrowych osiągnie 17,9 GW.

W przekazanym do konsultacji projekcie PRSP PSE poddały ocenie dwa etapy dynamiki rozwoju morskich elektrowni wiatrowych. Pierwszy z nich zakłada, że w perspektywie 2034 r. rozbudowa sieci przesyłowych powinna pozwolić na przyłączenie do KSP i wyprowadzenie mocy na poziomie ok. 13 GW. Przeprowadzone analizy wykazały, że ujęty w dotychczasowym planie rozwoju na lata 2023-2032 zakres rozbudowy sieci przesyłowej dla przyłączenia i wyprowadzenia mocy z MFW jest wystarczający również dla wskazanej wyżej mocy. Przyłączenie większej ilości mocy offshore wymaga odpowiedniego przygotowania infrastruktury energetycznej poprzez budowę nowych punktów umożliwiających przyłączenie MFW.

W ramach prac nad planem rozwoju PSE opracowały koncepcję rozwoju sieci przesyłowej zapewniającej integrację z systemem elektroenergetycznym pełnego wolumenu mocy MFW na poziomie określonym w ustawie, przyjmując jednocześnie, że większość nowej mocy zlokalizowana zostanie na terenie Ławicy Odrzanej i będzie przyłączona do nowej stacji elektroenergetycznej zlokalizowanej na terenie Pomorza Zachodniego.

Przyjęty w zasadniczej części planu sposób powiązania tej stacji z systemem na poziomie napięcia 400 kV obejmujący wprowadzenie do niej linii Morzyczyn – Dunowo oraz budowę linii do nowej stacji w rejonie Poznania umożliwi wyprowadzenie mocy z tej stacji na łącznym poziomie ok. 2,5 – 3 GW. Osiągnięcie potencjału zdolności wytwórczych MFW w tej stacji na poziomie 4,6 GW będzie wymagało dodatkowej rozbudowy sieci przesyłowej w północno-zachodniej części, tj. nowych dwutorowych linii 400 kV w relacji od nowej stacji na terenie Pomorza Zachodniego (SBO) do nacięcia linii Dunowo – Piła Krzewina (ok. 70 km) oraz od nowej stacji na obszarze Pomorza Zachodniego (SBO) do nacięcia linii Krajnik – Baczyna (ok. 140 km). Planowane łączne nakłady na realizację tej inwestycji wynoszą ok. 1,3 mld złotych.

Na poniższej mapie przedstawiono koncepcję rozwoju KSP wymaganej do przyłączenia i wyprowadzenia pełnej mocy MFW zlokalizowanych na terenie zachodniej części Morza Bałtyckiego

Źródło: Projekt planu rozwoju sieci przesyłowej na lata 2025-2034 (PRSP).

W wyniku realizacji scenariusza rozwoju MFW o wolumenie 17,9 GW określonym w ustawie o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych należy oczekiwać, iż docelowo moc morskich elektrowni wiatrowych zostanie rozłożona pomiędzy stacjami elektroenergetycznymi w następujący sposób:

  • stacja Choczewo – ok. 6,3 GW,
  • stacja Słupsk – ok. 1,4 GW,
  • stacja Krzemienica – ok. 5,6 GW,
  • nowa stacja 400 kV na obszarze Pomorza Zachodniego – ok. 4,6 GW.

Źródło: PSE

Zostaw komentarz

Strona główna » PSE konsultują plan rozwoju sieci na lata 2025-2034