Zidentyfikowano miejsce awarii połączenia elektroenergetycznego EstLink 2

26 stycznia 2024 r. estoński operator systemu przesyłowego Elering poinformował, że estońsko-fińskie połączenie elektroenergetyczne (interkonektor) EstLink 2 przestało funkcjonować z powodu wykrytej awarii. Na podstawie zebranych do tej pory danych wiadomo, że przyczyną usterki, której wskazano już lokalizację, nie jest zewnętrzne uszkodzenie kabla.

Jeszcze kilka dni temu nie była znana przyczyna awarii. Opinia publiczna podejrzewała, że to efekt kolejnych działań wymierzonych w bałtycką infrastrukturę energetyczną. Operatorzy system badali przez ten czas przyczynę awarii podkreślając, że bezpieczeństwo dostaw w Estonii jest zapewnione i obecnie nie ma dla niego zagrożenia.

Po weekendowych poszukiwaniach usterki na trasie EstLink 2 zidentyfikowano podejrzewaną awarię po estońskiej stronie w pobliżu skrzyżowania kabli podwodnych i lądowych na lądzie, albo blisko brzegu w morzu. Następnym krokiem było zidentyfikowanie dokładnej lokalizacji usterki w środowisku naturalnym – informuje Elering.

Na podstawie zebranych do tej pory danych, przyczyną usterki nie jest zewnętrzne uszkodzenie kabla.

– Operatorzy systemu kontynuują rozmowy z producentem kabla podmorskiego EstLink 2 w celu doprecyzowania szczegółów i harmonogramu prac naprawczych – informuje Elering.

Zgodnie ze zaktualizowanym w niedzielę 28 lutego br. komunikatem rynkowym (UMM), EstLink 2 pozostanie nieczynny do końca lutego 2024 r.

Połączenie międzysystemowe EstLink 2 o mocy 650 MW zostało oficjalnie uruchomione w 2014 r. To interkonektor składający się ze stacji przekształtnikowych łącza prądu stałego w Estonii i Finlandii oraz ponad 170 kilometrów linii prądu stałego, z czego około 12 kilometrów znajduje się na lądzie w Estonii jako kabel podziemny, około 147 kilometrów biegnie wzdłuż północnej Zatoki Fińskiej jako kabel podmorski, a około 14 kilometrów znajduje się na lądzie w Finlandii jako infrastruktura napowietrzna.

Źródło: Elering/Fingrid

Zostaw komentarz

Strona główna » Zidentyfikowano miejsce awarii połączenia elektroenergetycznego EstLink 2