Jednym z największym wyzwań stojących przed operatorem sieci przesyłowej oraz operatorami sieci dystrybucyjnych jest stan infrastruktury elektroenergetycznej. Przyłączenie dużych mocy OZE do sieci, a później przesył bezemisyjnej energii, wymaga ogromnych inwestycji. – Generacja mocy na północy kraju, przy jednoczesnym dużym zapotrzebowaniu na nią w regionach centralnych i południowych, wymaga rozbudowy sieci przesyłowych. Przypomina to sytuację, z którą borykali się kilka lat temu nasi sąsiedzi z Niemiec. Rozwiązanie znaleźli m.in. w systemach przesyłowych prądu stałego (HVDC). Wydaje się, że to dobry kierunek również dla nas – mówi w rozmowie z redakcją OffshoreWindPoland.pl Hubert Krukowski, wiceprezes zarządu, dyrektor Marketingu i Sprzedaży Hitachi Energy w Polsce
OffshoreWindPoland.pl. Na czym obecnie skoncentrowany jest zespół Hitachi Energy na polskim rynku offshore wind?
Hubert Krukowski: Segment morskiej energetyki wiatrowej jest kluczowy w strategii naszej firmy. Dotychczas podłączyliśmy do sieci na świecie ponad 38 GW morskiej energii wiatrowej. Uczestniczymy w jej rozwoju w Polsce od samego początku. Zaangażowanie to, połączone z naszym globalnym doświadczeniem w zakresie offshore oraz dużym udziałem local content w naszej ofercie, zaowocowało zdobyciem zaufania inwestorów i generalnych wykonawców projektów z pierwszej fazy. W efekcie, w dwóch z nich jesteśmy wykonawcą kompleksowego zakresu przyłączenia do sieci, a w innych pełnimy rolę dostawcy kluczowych urządzeń elektroenergetycznych bądź systemów sterowania i nadzoru. Mamy nadzieję, że nasze dalsze działania zaowocują też kolejnymi zamówieniami.
Czy tak jak w przypadku branży offshore wind, dostrzegają Państwo niedobory kadr w obszarze elektroenergetyki i infrastruktury energetycznej? Jakich umiejętności obecnie poszukuje Hitachi Energy na rynku? Jak zaangażowani są Państwo w kształcenie kadr dla sektora elektroenergetycznego?
Z racji rozpoczętej transformacji energetycznej, czyli rozwoju nowych segmentów wytwarzania energii oraz rozbudowy infrastruktury sieciowej, zapotrzebowanie na produkty i usługi elektroenergetyczne wzrasta. Rynek oczekuje od firm technologicznych, takich jak Hitachi Energy, zwiększania możliwości produkcyjnych i wykonawczych, a my robimy wszystko, żeby odpowiadać na te potrzeby, m.in. zwiększając zatrudnienie oraz przepustowość naszych fabryk. W tym celu w głównych ośrodkach naszej działalności w Polsce, takich jak fabryki transformatorów w Łodzi czy centra technologiczne i R&D w Krakowie, nawiązaliśmy współpracę ze szkołami średnimi i uczelniami. Dzięki tym partnerstwom skuteczniej przyciągamy najlepszych specjalistów. Dodatkowo, aktywnie uczestniczymy w wydarzeniach i stowarzyszeniach branżowych, co umożliwia nam promowanie przyszłościowych kierunków transformacji energetycznej. Dzielimy się również naszym doświadczeniem i wiedzą z zakresu elektroenergetyki, prowadząc na wybranych uczelniach wykłady dotyczące tej tematyki.
Jak oceniają Państwo stan infrastruktury przesyłowej w kontekście rozwoju offshore wind w Polsce? Czy widzą Państwo wyzwania w jej rozwoju?
Od początku rozwoju sektora offshore w Polsce jednym z największym wyzwań stojących przed operatorem sieci przesyłowej oraz operatorami sieci dystrybucyjnych jest stan infrastruktury elektroenergetycznej. Przyłączenie tak dużych mocy do sieci elektroenergetycznych, a później ich przesył, wymaga ogromnych inwestycji. Generacja mocy na północy kraju, przy jednoczesnym dużym zapotrzebowaniu na nią w regionach centralnych i południowych, wymaga rozbudowy sieci przesyłowych. Przypomina to sytuację, z którą borykali się kilka lat temu nasi sąsiedzi z Niemiec. Rozwiązanie znaleźli m.in. w systemach przesyłowych prądu stałego (HVDC). Wydaje się, że to dobry kierunek również dla nas.
Ponadto, wraz z coraz większym udziałem OZE w naszym miksie energetycznym, na pewno potrzebne będą również inwestycje w systemy zapewniające odpowiednią jakość energii elektrycznej, aby spełniała ona ściśle określone parametry. Na szczęście w tym aspekcie dostępne są rozwiązania, które kompleksowo odpowiadają na wyzwania kompensacji mocy biernej, stabilizacji napięcia, łagodzenia prądów harmonicznych i wiele innych czynników mających wpływ na jakość energii.
Jak dotąd, nasi krajowi operatorzy sprawnie reagują na zmiany w miksie energetycznym – mam tu na myśli, m.in. rozwój OZE na lądzie, w tym energetyki prosumenckiej. Miejmy więc nadzieję, że w przypadku rozwoju morskiej energetyki wiatrowej również staną na wysokości zadania, przy czym technologie Hitachi Energy mogą okazać się w tym aspekcie cennym wsparciem.
Realizując projekty offshore wind w Polsce i regionie Morza Bałtyckiego, na jakie rozwiązania i technologie stawia Hitachi Energy w zakresie sieci? Co będzie przyszłością sieci elektroenergetycznej w Polsce?
Morskie farmy wiatrowe to obiekty o dużej mocy wytwórczej, przez co mają strategiczne znaczenie w kontekście funkcjonowania gospodarki, przemysłu i służby zdrowia. Dlatego stosowane do ich budowy produkty i systemy muszą być przede wszystkim niezawodne oraz spełniać wysokie normy jakościowe. Naszym niezmiennym priorytetem jest również bezpieczeństwo klientów, dostawców i pracowników – w tym również bezpieczeństwo cybernetyczne.
Co do przyszłości rozwoju połączeń elektroenergetycznych w Polsce, pierwszym krokiem powinna być automatyzacja sieci, co zwiększałoby jej obserwowalność, a zaimplementowane algorytmy umożliwiałyby analizę jej parametrów oraz zwiększyły przewidywalność jej zachowań. Nieodzownym wydaje się być również zastosowanie technologii przesyłu prądu stałego (HVDC), która umożliwia przesyłanie dużych mocy na znaczne odległości, przy minimalnych stratach oraz znikomym wpływie na środowisko naturalne. Jest to też idealne rozwiązanie dla połączeń transgranicznych, dzięki czemu możliwa byłaby wymiana energii wygenerowanej na Bałtyku pomiędzy krajami w tym regionie.
Dziękujemy