Przedstawiciele PGE Polskiej Grupy Energetycznej i duńskiego inwestora Ørsted podpisali umowę ze spółką GE Vernova, reprezentowaną w Polsce przez GE Power Sp. z o.o., oraz Polimex Mostostal. Konsorcjum zbuduje lądową infrastrukturę niezbędną do wyprowadzenia mocy z projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2, jednego z dwóch etapów projektu offshore wind – Baltica.
Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej, poinformował, że inwestorzy w tym roku przystępują do budowy lądowej stacji transformatorowej oraz lądowych linii eksportowych dla MFW Baltica 2, czyli infrastruktury przyłączeniowej niezbędnej do wyprowadzenia 1,5 GW mocy z pierwszej morskiej farmy wiatrowej realizowanej przez polskiego inwestora z duńskim partnerem.
– To właśnie od przyłącza lądowego zaczyna się budowa elektrowni na morzu. Finalizacja tego kontraktu to duża zasługa specjalistów od wyprowadzenia mocy z PGE Baltica, która w Grupie PGE realizuje program offshore – powiedział Wojciech Dąbrowski, prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej.
Pierwsza energia z MFW Baltica 2 zostanie wprowadzona do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego w 2027 r.
– W ubiegłym roku udało nam się podpisać wszystkie kontrakty na dostawę komponentów na morzu, jak również część kontraktów instalacyjnych, za przygotowanie których odpowiadał Ørsted. Podpisując kontrakt na budowę lądowej infrastruktury wyprowadzenia mocy dla projektu Baltica 2, dużymi krokami zbliżamy się do realizacji tego pionierskiego projektu dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce – powiedziała Agata Staniewska- Bolesta, dyrektorka zarządzająca Ørsted Offshore Poland.
Lądowa infrastruktura przyłączeniowa dla projektu Baltica 2 powstanie na Pomorzu w okolicach miejscowości Osieki Lęborskie w gminie Choczewo, w powiecie wejherowskim. Generalny wykonawca zbuduje ją w tzw. formule „pod klucz”, to znaczy, że przygotuje gotowy do użytkowania obiekt. Zadanie wybudowania przyłącza lądowego obejmuje wykonanie stacji najwyższych napięć 275/400 kV oraz lądowych linii eksportowych niezbędnych do wyprowadzenia mocy do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Prace budowlane rozpoczną się jeszcze w 2024 r. Testowanie i uruchomienie lądowej stacji zaplanowano na lata 2026 i 2027.
– Jesteśmy niezmiernie dumni, że zostaliśmy wybrani do tego kluczowego projektu dla transformacji energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego Polski. Wspólnie z naszym partnerem konsorcjum Polimex Mostostal jesteśmy gotowi wnieść do Baltica 2 naszą wiedzę i najnowocześniejsze technologie, aby zapewnić efektywną integrację jej energii z Krajowym Systemem Elektroenergetycznym – powiedział Johan Bindele, Szef Integracji Systemów Sieciowych w dziale GE Vernova odpowiedzialnym za rozwiązania sieciowe.
Należy również wskazać, że spółka GE Vernova w ramach konsorcjum z Enprom jest zaangażowana w budowę lądowej stacji elektroenergetycznej, która umożliwi odbiór energii wyprodukowanej w morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, inwestycji realizowanej wspólnie przez Orlen i Northland Power. GE wykonał projekt instalacji elektrycznej i dostarczy komponenty elektroenergetyczne wysokiego napięcia. Budowa ruszyła w maju 2023 r. i jest realizowana na terenie gminy Choczewo, o czym informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl.
Przypomnijmy, że w grudniu ubiegłego roku Arkadiusz Sekściński, prezes PGE Baltica, mówiąc w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl o celach na 2024 r. wskazał, że w tym roku spółkę czeka finalizacja umów na pozostałe usługi instalacyjne dla MFW Baltica 2 – zakontraktowanie statków do instalacji turbin i fundamentów, a także wykonawcy infrastruktury przyłączeniowej, czyli lądowej części inwestycji. Ponadto, w pierwszej połowie 2024 r. planowane jest podjęcie ostatecznej decyzji inwestycyjnej (FID). Zastrzegł jednak, że nastąpi to po zagwarantowaniu finansowania w formule project finance.
MFW Baltica 2 to jeden z największych morskich projektów wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. W 2021 r. projekt uzyskał decyzję o przyznaniu kontraktu różnicowego (CfD) w ramach pierwszej fazy wsparcia rozwoju morskich farm wiatrowych w Polsce.
Farma wiatrowa o mocy 1,5 GW dostarczy bezemisyjną energię do 2,4 miliona gospodarstw domowych w Polsce. Farma wiatrowa powstanie w polskiej części Morza Bałtyckiego. Zgodnie z planem budowa ma zostać zakończona do końca 2027 r.