Duński podmiot NKT jako jeden z najbardziej doświadczonych producentów na rynku poinformował, że jest w trakcie finalizacji kontraktu na kable energetyczne (morska część systemu eksportowego) dla farmy wiatrowej w Polsce – Baltic Power. Umowa ma być podpisana w czerwcu br.
Zamówienie dotyczy eksportowego systemu kablowego wysokiego napięcia 230 kV AC dla polskiego projektu Baltic Power o mocy do 1,2 GW. Jego wartość wyniesie ponad 120 mln euro (ponad 110 mln euro w standardowych cenach materiałów) i obejmie zaprojektowanie i wyprodukowanie ok. 130 km kabli wysokiego napięcia 230 kV.
Eksportowe kable energetyczne zostaną wyprodukowane w fabryce NKT w Kolonii, a pełne uruchomienie projektu spodziewane jest w 2026 r.
-Zamówienie podlega formalnemu podpisaniu umowy spodziewanemu na koniec czerwca 2023 r., a następnie ostatecznemu zawiadomieniu o przystąpieniu do realizacji – informuje NKT.
Przyznanie zamówienia nie zmieni perspektyw finansowych NKT na 2023 r. – informuje spółka.
Inwestor Baltic Power poinformował w ubiegłym roku, że zabezpieczył umowę rezerwacyjną na projektowanie, produkcję i instalację morskich i lądowych kabli eksportowych. Łącznie na obszarze farmy elektrowni wiatrowej pojawi się ok. 355 km kabli, z czego ok. 130 km będą stanowiły tzw. kable wewnętrzne odbierające energię z turbin i dostarczające ją do stacji odbiorczych na morzu. Pozostała część posłuży do wyprowadzenia mocy na liczącym ok. 39 km odcinku łączącym stacje morskie z lądową.
Za projekt i produkcję morskiego kabla eksportowego odpowiada NKT, z kolei kable wewnętrzne oraz eksportowe na odcinku lądowym dostarczy polska firma z międzynarodowym doświadczeniem – Tele-fonika Kable wspólnie z JDR Cable Systems. Spółka będzie ponadto odpowiedzialna za transport i instalację kabli na odcinku lądowym.
Transportem i instalacją wszystkich kabli na morzu zajmie się firma DEME – właściciel jednej z największych flot statków ma świecie.
Źródło: NKT/Baltic Power