RDOŚ w Szczecinie wszczął postępowanie ws. DŚU dla fabryki łopat Vestasa w Szczecinie

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Szczecinie (RDOŚ) wszczął postępowanie administracyjne w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (DŚU) dla budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych duńskiego Vestasa, która ma powstać w stolicy województwa zachodniopomorskiego.

Postępowanie zostało wszczęte na wniosek Transprojekt Gdański, spółki działającej na rzecz inwestora, którym jest Vestas Assembly Poland sp. z o.o. Przedsięwzięcie dotyczy budowy zakładu produkcji łopat do turbin wiatrowych firmy Vestas wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Szczecinie Skolwinie.

Jak poinformował RDOŚ w Szczecinie, po przeanalizowaniu przedłożonej dokumentacji pod kątem, pismem z dnia 8 maja 2024 r. wezwał wnioskodawcę do uzupełnienia przedłożonej karty informacyjnej przedsięwzięcia.

Przed wydaniem wspomnianej decyzji wniosek zostanie skierowany do zaopiniowania przez  Dyrektora Zarządu Zlewni w Szczecinie PGW Wody Polskie, Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Szczecinie, Państwowego Granicznego Inspektora Sanitarnego oraz Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Komponenty produkowane w Szczecinie będą przeznaczone na rynek morskiej energetyki wiatrowej w Europie. Fabryka zapewni łopaty dla modelu turbiny wiatrowej V236-15.0 MW. Produkcja ruszy w 2026 r. Zakład wygeneruje ponad 1000 bezpośrednich miejsc pracy.

Fabryka łopat ma być zlokalizowana w północnej części Szczecina. Działka, którą Vestas nabył w lutym 2023 r., znajduje się w pobliżu Wyspy Ostrów Brdowski w Szczecinie, gdzie powstanie fabryka montażowa gondoli Vestas, która rozpocznie działalność w 2025 r. i stworzy 700 bezpośrednich miejsc pracy. Oznacza to, że dwie fabryki mogą zapewnić ponad 1 700 bezpośrednich miejsc pracy do 2026 r.

Jak informowaliśmy, w połowie lutego 2024 r. Vestas rozpoczął rekrutację personelu do dwóch fabryk w Szczecinie, który ma stać się polskim hubem morskiej energetyki wiatrowej.

Źródło: RDOŚ w Szczecinie, własne

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » RDOŚ w Szczecinie wszczął postępowanie ws. DŚU dla fabryki łopat Vestasa w Szczecinie