Zakończono badania geofizyczne tras kabli wyprowadzających moc z MFW Baltic Power

Belgijska firma G-TEC zakończyła badania geofizyczne obszarów, na których będą układane kable służące do wyprowadzenia mocy z morskiej farmy wiatrowej Baltic Power. Inwestycja jest realizowana wspólnie przez polski Orlen i kanadyjski Northland Power.

G-TEC zrealizował badania jako podwykonawca konsorcjum składającego się z DEME Offshore, TFKable Group i NKT. Przypomnijmy, że w październiku 2023 r. konsorcjum zostało wybrane przez Grupę Orlen i Northland Power do zaprojektowania, wyprodukowania i zainstalowania w sumie 340 km kabli lądowych i podmorskich dla projektu Baltic Power, o czym informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl.

Łącząc najnowocześniejszą technologię umożliwiającą identyfikację niewybuchów (UXO), przetwarzanie i interpretację danych geofizycznych, kampania została przeprowadzona przez statek badawczy G-TEC „Mainport Geo” w sezonie zimowym i zakończyła się w kwietniu 2024 r. Jak wynika z danych serwisu MarineTraffic.com, śledzącego ruch jednostek na morz, statek opuścił port w Gdańsku w dniu 13 kwietnia i płynie do portu we francuskim Lorient, gdzie ma dotrzeć 24 kwietnia 2024 r.

Jak poinformował G-TEC, szeroko zakrojone badania inżynieryjne i wykrywania UXO pozwolą na zaprojektowanie trasy przebiegu kabli oraz ich późniejsze ułożenie w taki sposób, aby uniknięć zagrożeń antropogenicznych i nieantropogenicznych. Kampania wykrywania UXO objęła obszar, na którym będą zlokalizowane turbiny, morskie stacje transformatorowe (OSS), trasa kabli wewnętrznych (inter-array) i eksportowych. Po niej nastąpi proces identyfikacji i usunięcia obiektów wykrytyych w ramach UXO.

Według G-TEC badania przeprowadzone przez jednostkę Mainport GEO wyposażoną w sonar boczny, a także w dwa zdalnie sterowane pojazdy podwodne, posiadające magnetometry umożliwiające wykonanie badań ferromagnetycznych. Jak podkreśla belgijska firma, wszystkie urządzenia były uruchomione jednocześnie.

Po zakończeniu kampanii UXO, G-TEC wyda certyfikaty ALARP dla korytarzy, w których mają być prowadzone operacje na dnie morskim.

MFW Baltic Power

Morska farma wiatrowa Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku. Budowa infrastruktury morskiej rozpocznie się pod koniec roku 2024. Planowane zakończenie realizacji inwestycji to 2026 r.

Źródło: G-TEC

Zostaw komentarz

Strona główna » Zakończono badania geofizyczne tras kabli wyprowadzających moc z MFW Baltic Power