Estoński operator infrastruktury energetycznej Elering poinformował, że naprawa Estlink 2, podmorskiego kabla elektrycznego między Estonią a Finlandią, jest czasochłonna ze względu na trudne warunki geologiczne i zastosowane unikalne rozwiązanie techniczne kabla.
Reigo Kebja, członek zarządu Elering, powiedział, że równolegle z pracami nad ustaleniem dokładnej lokalizacji usterki, Elering już w lutym 2024 r. rozpoczął przygotowania, w tym prace projektowe, w celu przyspieszenia naprawy kabla.
– Obszar naprawiony w zeszłym tygodniu był od początku jednym z głównych podejrzewanych obszarów usterki. Naprawa kabla w tym miejscu jest czasochłonna, ponieważ ponad 500 metrów kabla musi zostać wymienione w jednym z najtrudniejszych technicznie odcinków, na styku lądu i morza, gdzie wysokość gruntu gwałtownie się zmienia – powiedział Kebja.
Kabel został zainstalowany praktycznie w zboczu. „Warunki geologiczne są tam trudne, a podczas planowania prac naprawczych musimy znaleźć rozwiązanie, aby uniknąć wpływu na nowy odcinek kabla. Na morzu prace naprawcze utrudnia fakt, że statki zwykle używane do układania kabla nie mogą zbliżyć się do brzegu, gdzie morze jest płytkie- wyjaśnił Kebja.
Ponadto, kabel EstLink 2 jest unikalny i wymaga specjalistycznej wiedzy i technik. Oprócz kabla, istnieją również oznaki uszkodzeń mechanicznych w tulei przejściowej między kablem podmorskim a lądowym, która znajduje się około 200 metrów od linii brzegowej. Ostateczne rozwiązanie techniczne zarówno dla kabla, który ma zostać wymieniony, jak i tulei przejściowej zostanie określone podczas rozpoczętych prac projektowych.
– Na szczęście Elering ma wystarczającą ilość kabla podmorskiego w rezerwie i zestawy do przygotowania tulei do łączenia kabli – powiedział Kebja.
Operator przekonuje, że bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w Estonii jest zapewnione pomimo awarii EstLink 2.
W swoich ocenach bezpieczeństwa dostaw Elering bierze również pod uwagę scenariusze, w których dwa elementy niezbędne do funkcjonowania systemu elektroenergetycznego krajów bałtyckich, takie jak połączenie Litwa-Szwecja oprócz EstLink 2, ulegają awarii w tym samym czasie. W takim przypadku możliwe jest również utrzymanie działania systemu – przekonuje operator.
Obecnie między Estonią a Finlandią funkcjonują dwa połączenia elektroenergetyczne na prąd stały. EstLink 1 o mocy 350 MW został ukończony w 2006 r., a EstLink 2 o mocy 650 MW został ukończony w 2014 r..
W przeszłości EstLink 1 i EstLink 2, obsługiwane przez Elering, były jednymi z najbardziej niezawodnych połączeń prądu stałego w Europie. Zdarzają się jednak awarie łączy prądu stałego. Na przykład naprawa podmorskiego kabla Moyle między Szkocją a Irlandią Północną, podobnego do EstLink 2, została zrealizowana w okresie od lutego do września 2017 r.
Powstanie Estlink 3
Elering rozważa także północno-zachodnią Estonię jako miejsce instalacji lądowego połączenia EstLink 3
Elering. Złożył już w tej sprawie wniosek do Urzędu Ochrony Konsumentów i Regulacji Technicznej o przyznanie licencji na budowę trzeciego połączenia międzysystemowego energii elektrycznej między Estonią a Finlandią.
Komisja Europejska dodała EstLink 3 do listy projektów będących przedmiotem wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI), co stwarza przesłanki do uzyskania wsparcia Unii Europejskiej na sfinansowanie nowego połączenia międzysystemowego.
EstLink 3 ma mieć moc 700 MW. Decyzja inwestycyjna w sprawie budowy EstLink 3 mogłaby zostać podjęta w drugiej połowie dekady po zakończeniu procedury planowania. Połączenie międzysystemowe mogłoby zostać ukończone w połowie następnej dekady.
Źródło: Elering