Hansa PowerBridge połączy Niemcy ze Szwecją. Jest zgoda na budowę

Hansa PowerBridge, planowane połączenie elektroenergetyczne o napięciu 300 kV pomiędzy Niemcami i Szwecją, otrzymało pozwolenie na budowę odcinka lądowego.

Pozwolenie zostało wydane przez ministerstwo gospodarki Meklemburgi-Pomorza Przedniego. Dotyczy ono ułożenia lądowego odcinka kabla między miastem Guestrow w północno-wschodnich Niemczech a Fischland na niemieckim wybrzeżu Morza Bałtyckiego, a także u wybrzeży w odległości do 12 mil morskich.

Odcinek lądowy ma mieć długość ok. 70 km, podczas gdy kabel podmorski w wodach przybrzeżnych ok. 80 km. Po stronie niemieckiej inwestycja oczekuje na wydanie pozwolenia na budowę na 25 km odcinka kabla podmorskiego w niemieckiej wyłącznej strefie ekonomicznej przez Federalną Agencję Morską i Hydrograficzną.

Przetargi na produkcję i ułożenie kabli oraz na infrastrukturę towarzyszącą i prace budowlane zostaną ogłoszone w 2024 r. po uzyskaniu wszystkich niezbędnych pozwoleń.

Za realizację projektu na terytorium Szwecji odpowiada tamtejszy operator systemu przesyłowego Svenska kraftnät.

Hansa PowerBridge ma na celu połączenie sieci energetycznych Niemiec i Szwecji, aby zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w obu krajach i umożliwić integrację większej ilości energii odnawialnej. Jak wskazuje niemiecki operator sieci przesyłowej 50 Hertz Szwecja posiada dużą ilość energii generowanej przez elektrownie wodne, a infrastrukturę do jej magazynowania. Zdaniem spółki wykorzystanie tych możliwości stanowi część niemieckiej transformacji energetycznej. Ponadto, uruchomienie połączenia ma pomóc w dalszym rozwoju europejskiego wewnętrznego rynku energii.

Źródło: 50Hertz

Zostaw komentarz

Strona główna » Hansa PowerBridge połączy Niemcy ze Szwecją. Jest zgoda na budowę