PSE i Litgrid rozważają alternatywę dla polsko-litewskiego połączenia międzysystemowego

Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) i Litgrid, operatorzy sieci przesyłowych w Polsce i na Litwie, rozważają nowy wariant drugiego połączenia elektroenergetycznego między tymi krajami.

Jak wskazuje polski operator systemu przesyłowego, ze względu na znaczny wzrost kosztów i dużą liczbę zamówień u producentów kabli prądu stałego i stacji przekształtnikowych, przetargi na planowane połączenie HVDC Harmony Link zostały anulowane w kwietniu 2023 r. W maju PSE informowały, że łączny koszt realizacji inwestycji, uwzględniający złożone oferty, wyniósłby ok. 1,6 mld euro i znacznie przekroczyłby jej budżet, szacowany na 680 mln euro.

Po tej decyzji z kwietnia br. PSE i Litgird rozpoczęli przygotowania do nowych przetargów. Równolegle analizowane są inne rozwiązania, które mogłyby obniżyć koszty i umożliwiłyby uruchomienie połączenia w najkrótszym możliwym czasie.

Jedną z możliwości branych pod uwagę przez PSE i Litgrid jest kabel lądowy. Według wstępnej oceny, wybór tego wariantu może pozwolić na zmniejszenie budżetu projektu i jego szybszą realizację.

Kabel lądowy mógłby częściowo wykorzystywać korytarz planowanej trasy kolejowej Rail Baltica między Polską a Litwą. Ponieważ wciąż trwają wstępne oceny, na tym etapie rozpatrywane są oba warianty połączenia.

Jak poinformowały Polskie Sieci Elektroenergetyczne, decyzja w sprawie sposobu realizacji połączenia zostanie podjęta w pierwszej połowie 2024 r.

Wilno porozumiało się z Warszawą?

Z kolei cytowana przed media litewskie premier Ingrida Šimonytė stwierdziła, że Wilno i Warszawa porozumiały się w tej sprawie. Według niej pozostaje kwestia osiągnięcia porozumienia z Komisją Europejską.

– Trwają rozmowy z Komisją Europejską. Wydaje mi się, że musimy poczekać jeszcze około miesiąca na ich efekt – stwierdziła w rozmowie z dziennikarzami.

Zmianę założeń inwestycji pozytywnie ocenił również Jarosław Niewierowicz, główny doradca prezydenta Litwy, a w przeszłości minister energii tego kraju.

Harmony Link

Przypomnijmy, że pierwotnie projekt Harmony Link zakładał ułożenie kabla o długości ok. 330 km po dnie Morza Bałtyckiego, który miał połączyć stację elektroenergetyczną Żarnowiec w województwie pomorskim w Polsce ze stacją elektroenergetyczną Darbėnai w rejonie Kretinga na Litwie. Połączenie HVDC o mocy przesyłowej 700 MW miało umożliwić wymianę energii elektrycznej między Litwą a Polską, a także wspomóc proces synchronizacji systemów elektroenergetycznych państw bałtyckich z systemem europejskim, a tym samym odłączenie się od systemy postsowieckiego. Zgodnie z wcześniejszymi założeniami inwestycja miała zostać ukończona w 2025 r.

Źródło: Polskie Sieci Elektroenergetyczne/Verslo žinios

Zostaw komentarz

Strona główna » PSE i Litgrid rozważają alternatywę dla polsko-litewskiego połączenia międzysystemowego