Pierwsza z linii wyprowadzających moc z morskich farm wiatrowych z pozwoleniem na budowę

12 kwietnia 2024 r. Wojewoda Pomorski zatwierdził projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany oraz wydał pozwolenie na budowę linii 400 kV Choczewo – Żarnowiec. To strategiczna inwestycja w zakresie sieci przesyłowej w Polsce.

Wniosek w przedmiotowej sprawie został złożony przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne w dniu 4 grudnia 2023 r. Jak informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl, 13 października 2023 r. Wojewoda Pomorski wydał decyzję o ustaleniu lokalizacji budowy linii 400 kV Choczewo – Żarnowiec.

Linia Choczewo – Żarnowiec jest jednym z czterech nowych połączeń, które umożliwią przesłanie energii z morskich farm wiatrowych do innych części kraju. Połączy budowaną obecnie stację elektroenergetyczną Choczewo z istniejącą stacją Żarnowiec w gminie Krokowa. Inwestycja będzie przebiegała przez teren gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa. Jej trasę poprowadzono w większości na obszarach rolnych, pastwiskach, łąkach i terenach leśnych. Linia będzie miała długość ok. 19,5 km.

Do 2028 r. na terenie województwa pomorskiego powstaną cztery nowe linie 400 kV wyprowadzające moc z morskich farm wiatrowych. Oprócz linii Choczewo – Żarnowiec będą to linie 400 kV Choczewo – Gdańsk Przyjaźń, Choczewo do nacięcia linii Gdańsk Błonia – Grudziądz Węgrowo oraz Choczewo do nacięcia linii Żarnowiec – Słupsk. Ich łączna długość to ponad 250 kilometrów. Poza stacją elektroenergetyczną w gminie Choczewo powstanie także stacja na terenie gminy Słupsk.

Zostaw komentarz

Strona główna » Pierwsza z linii wyprowadzających moc z morskich farm wiatrowych z pozwoleniem na budowę