Z kopalni na wiatraki. EDF i Vulcan Training przeszkolą kolejnych górników

W marcu 2024 r. uruchomiona zostanie druga edycja programu „Wiatr – kopalnia możliwości”, dzięki któremu kolejni górnicy wyszkolą się w obsłudze i serwisie instalacji lądowych farm wiatrowych. Projekt jest realizowany wspólnie przez francuskiego inwestora EDF Renewables Polska i polską firmę szkoleniową Vulcan Training & Consultancy przy współpracy ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń. Pierwsze szkolenia odbyły się jesienią 2023 r.

Szkolenia przygotowują górników odchodzących z branży do pracy w charakterze techników i serwisantów turbin wiatrowych. Pozyskane przez nich kompetencje zapewniają im zawód gwarantujący stabilne zatrudnienie oraz bardzo atrakcyjne warunki pracy i płacy.

– Trzeba już myśleć powoli o możliwości zmiany zatrudnienia. Zielona energia idzie w górę i na pewno będzie potrzeba ludzi do tego, pracowników. Zobaczyłem ogłoszenie i zgłosiłem się, postanowiłem przyjechać na spotkanie. Zainteresowanie jest duże, więc zobaczymy, jak to będzie […]. Byłbym chętny zmienić, jeśli będą takie możliwości finansowe i praca będzie korzystniejsza. W górnictwie funkcjonuję 10 lat i to początki tego czasu, kiedy się trzeba zastanawiać, co będzie i już teraz podejmować decyzje – mówił Paweł Żmuda, kandydat do II. tury szkoleń.

Program „Wiatr – kopalnia możliwości” gwarantuje kompleksowe podejście do przekwalifikowania górników i otwarcie przed nimi drzwi do branży energetyki wiatrowej. W ramach projektu górnicy mają okazję uczestniczyć w szkoleniu akredytowanym przez Global Wind Organization.

Druga tura szkoleń w ramach programu „Wiatr – kopalnia możliwości” odbędzie się w marcu w siedzibie firmy Vulcan Training & Consultancy w Szczecinie.

Pierwsza edycja

Po raz pierwszy takie szkolenia odbyły się w październiku 2023 r. Górnicy przeszli kilka szkoleń, m.in. BST Onshore (z zakresu manualnych prac transportowych), Fire Awareness (uczące jak postępować w przypadku pożaru), Working at Heights (bezpieczna praca na wysokościach, co jest kluczowym elementem pracy na turbinach wiatrowych) oraz First Aid, czyli pierwsza pomoc. Dodatkowo uczestnicy podchodzą do egzaminu z obsługi podestów ruchomych wiszących oraz suwnic.

– Skorzystałem z tego programu, który dał mi szansę, żeby mieć możliwość przejścia do innej branży. Wspinam się ogólnie po Tatrach latem, zimą, wyjazdy gdzieś tam w Alpy, także musiałaby to być praca, która by mnie ciągnęła. Zastanawiałem się, czy jest mi to potrzebne, ale na pierwszym spotkaniu wszystko wytłumaczyli i mówię – spróbuję! Program daje świetną możliwość spróbowania. Ktoś się w to wkręci i będzie się rozwijał, bo branża daje taką możliwość. Zaczynasz jako technik, można być menadżerem, później mieć swoją grupę. Dużo było młodych chłopaków tu na spotkaniu, więc ja bym się na ich miejscu nawet nie zastanawiał, bo raczej im ciężko będzie dopracować do 25 lat w górnictwie i skorzystać z przywilejów górniczych, więc mają taką szansę, żeby przekwalifikować się” – tłumaczył Piotr Metlak, uczestnik I. tury szkoleń.

W pierwszym etapie szkolenia (od 16 października do 30 października 2023 r.) uczestniczyło pięciu mężczyzn. Dwóch z nich to pracownicy Spółki, dwóch – przebywających na urlopie górniczym, jeden spoza Spółki, ale związany z sektorem górniczym.

To już kolejny projekt SRK związany z restrukturyzacją zatrudnienia w kierunku OZE. W 2022 r. spółka przystąpiła do pilotażowego programu szkoleniowego dla pracowników sektora górniczego z firmą OLX2 Sp. z o.o., Windhunter Academy Sp. z o.o. oraz Polskim Towarzystwem Morskiej Energetyki Wiatrowej, który zakładał przeszkolenie 16 osób w dwóch etapach:

I ETAP: 15 maja-10 czerwca 2022 roku (udział wzięło 8 kandydatów, z których 4 to pracownicy SRK, 3 osoby to byli pracownic oraz 1 osoba spoza spółki, związana z sektorem górniczym)

II ETAP 11 września-7 października 2022 roku (udział wzięło 8 kandydatów, z których 5 osób to pracownicy SRK, 2 osoby to byli pracownicy SRK oraz 1 osoba spoza SRK, związana z sektorem górniczym)

Inicjatywa jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie sektora OZE na pracowników oraz wpisuje się w kierunek zmian polskiego systemu energetycznego w ramach sprawiedliwej transformacji.

Z onshore do offshore wind

Pracownicy mają zdobyć doświadczenie niezbędne do pracy w projektach wiatrowych na lądzie. Czy górnicy będą mieli szanse na pracę przy projektach morskich elektrowni wiatrowych?

-Poinformowaliśmy o przeszkoleniu na technika dla onshore nie bez powodu. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że do pracy przy turbinach offshore konieczne jest zdobycie praktycznych doświadczeń przy pracy na turbinach onshore. Chcemy dać pracownikom sektora górniczego odchodzącym z pracy, możliwość zdobycia uprawnień i doświadczenia w obszarze onshore, co jest niezbędną podstawą do pracy przy turbinach offshore w przyszłości – wyjaśniał inwestor na łamach OffshoreWindPoland.pl

-Szczególnie, że sektor onshore potrzebuje specjalistów już teraz, a polski offshore będzie potrzebował ich dopiero za kilka lat. Przeszkolenie górników do pracy w lądowej energetyce wiatrowej sprawia, że za klika lat, po uzupełnieniu szkolenia o moduł offshore’owy, będą stanowili znakomita kadrę zasilającą ten sektor polskiej gospodarki – dodaje.

Zostaw komentarz

Strona główna » Z kopalni na wiatraki. EDF i Vulcan Training przeszkolą kolejnych górników