Spółka EDF Renewables Polska poinformowała w ubiegłym tygodniu, że wdraża program szkoleniowy „Wiatr – kopalnia możliwości”, którego celem jest przebranżowienie górników i innych pracowników sektora wydobywczego do pracy w energetyce wiatrowej. Pytamy inwestora o szczegółowe plany oraz możliwości zatrudnienia górników w projektach morskich farm wiatrowych.
O nowym programie informowaliśmy TUTAJ. Pierwsi chętni wezmą udział w programie jesienią 2023 r. Program jest współtworzony ze Spółką Restrukturyzacji Kopalń i firmą szkoleniową Vulcan Training & Consultancy. Program szkoleniowy ma być zgodny ze światowymi standardami tj. Global Wind Organisation, Urzędu Dozoru Technicznego oraz Stowarzyszenia Elektryków Polskich. Kursanci będą mogli pracować przy instalacji i serwisowaniu turbin nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie.
EDF Renewables Polska informuje OffshoreWindPoland.pl, że w ramach każdej tury spółka planuje zrealizować szkolenie dla od 6 do 8 uczestników.
-Łącznie przez cały czas trwania programu planujemy przeszkolić od 60 do około 90 pracowników SRK – informuje inwestror.
Umiejętności onshore konieczne do rozpoczęcia pracy w offshore wind
Pracownicy mają zdobyć doświadczenie niezbędne do pracy w projektach wiatrowych na lądzie. Czy górnicy będą mieli szanse na pracę przy projektach morskich elektrowni wiatrowych?
-Poinformowaliśmy o przeszkoleniu na technika dla onshore nie bez powodu. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że do pracy przy turbinach offshore konieczne jest zdobycie praktycznych doświadczeń przy pracy na turbinach onshore. Chcemy dać pracownikom sektora górniczego odchodzącym z pracy, możliwość zdobycia uprawnień i doświadczenia w obszarze onshore, co jest niezbędną podstawą do pracy przy turbinach offshore w przyszłości – wyjaśnia inwestor.
-Szczególnie, że sektor onshore potrzebuje specjalistów już teraz, a polski offshore będzie potrzebował ich dopiero za kilka lat. Przeszkolenie górników do pracy w lądowej energetyce wiatrowej sprawia, że za klika lat, po uzupełnieniu szkolenia o moduł offshore’owy, będą stanowili znakomita kadrę zasilającą ten sektor polskiej gospodarki – dodaje.
Obecnie EDF Renewables angażuje się w przygotowanie i przeprowadzenie tzw. „Dni Dostawców”, którzy będą ważnym elementem w budowaniu local content i łańcuchów dostaw do polskiego programu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej.
-Nawiązujemy także szereg partnerstw z ośrodkami akademickimi oraz edukacyjnymi, które w przyszłości zaowocują rozwojem rynku pracy dla sektora MEW w Polsce – wskazuje EDF Renewables Polska.
© Materiał chroniony prawem autorskim. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy OffshoreWindPoland.pl