Rząd Finlandii chce stworzyć jasne zasady rozwoju morskich farm wiatrowych

Fiński rząd wydał negatywną decyzję dla 16 wniosków o uzyskanie prawa do eksploatacji morskich farm wiatrowych w wyłącznej strefie ekonomicznej. Jak poinformowało tamtejsze ministerstwo gospodarki i zatrudnienia, wiele obszarów wskazywanych we wnioskach pokrywa się ze sobą, a rząd nie zakazuje też rozwoju offshore wind na wodach Zatoki Botnickiej.

Resort gospodarki podkreśla, że celem rządu jest to, aby decyzje dotyczące projektów morskiej energetyki wiatrowej w wyłącznej strefie ekonomicznej Finlandii opierały się na jasnych zasadach. Zasady te zostaną określone w przygotowywanym obecnie projekcie przepisów, dotyczącym wyłącznej strefy ekonomicznej. Rząd w Helsinkach chce, aby na ich podstawie mogły zostać wskazane lokalizacje, gdzie powstaną pierwsze instalacje offshore wind, a pierwsze przetargi uruchomione już pod koniec 2025 r.

Decyzje odmowne dotyczyły wniosków złożonych przez następujących inwestorów: Halla Offshore Wind Oy i Laine Offshore Wind Oy (spółki zależne OX2 Finland Oy), Navakka Offshore Ab i Wellamo Offshore Ab (spółki zależne Eolus Offshore Ab), Skyborn Renewables Offshore Finland Oy, Ilmatar Vågskär Ab, Ilmatar Bothnia & Bothnia West Ab i Ilmatar Offshore Ab (spółki zależne Ilmatar Energy Oy), Suomen Hyötytuuli Oy, oraz Pohjan Puhuri Oy i Pohjan Viima Oy (spółki należące do funduszu zarządzanego przez Copenhagen Infrastructure Partners P/S).

Wspomniane spółki ubiegały się o wyłączne prawa do eksploatacji obszaru dla rozwoju morskich farm wiatrowych na okres 40-70 lat. Projekty, których dotyczyły wnioski, znajdują się na różnych etapach rozwoju. Niektóre z projektów oczekują na uzyskanie stosownych zgód na rozpoczęcie badań związanych z oceną oddziaływania na środowisko, podczas gdy w przypadku innych już są one prowadzone.

Obecne przepisy zawarte w ustawie o wyłącznej strefie ekonomicznej Finlandii nie uwzględniają charakterystyki związanej z realizacją inwestycji w morskie farmy wiatrowe, np. sytuacji, w której tym samym obszarem jest zainteresowanych wielu deweloperów. Fiński rząd ma w tej chwili znaczną swobodę w zakresie praw do eksploatacji obszarów w wyłącznej strefie ekonomicznej. Ustawa nie określa warunków, na jakich prawo do eksploatacji musi zostać przyznane lub wniosek powinien zostać odrzucony. Szeroka swoboda, co do podjęcia rozstrzygnięć, umożliwia rządowi uwzględnienie różnych aspektów przy podejmowaniu decyzji.

Mając na względzie powyższe kwestie fiński rząd odrzucił wnioski tłumacząc to m.in. koniecznością stworzenia przewidywalnego, jasnego i transparentnego otoczenia inwestycyjnego z uwzględnieniem ogólnych interesów społeczeństwa oraz negatywnych konsekwencji udzielania praw do eksploatacji danych obszarów dla głównych kierunków przygotowanych zmian.

Jak poinformowało ministerstwo gospodarki, na 23 maja 2024 r. zostało zaplanowane spotkanie z inwestorami dotyczących nowych przepisów. Resort podkreśla, że celem rządu premiera Petteri Orpo jest ambitne promowanie budowy morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim i stworzenie przewagi konkurencyjnej Finlandii w zakresie lokalizacji inwestycji w offshore wind.

Jak informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl, pod koniec października szef resortu klimatu powołał grupę roboczą, której celem jest znalezienie sposobów na promowanie morskiej energetyki wiatrowej w tym kraju.

Ponadto Fingrid, operator sieci przesyłowej w Finlandii, rozpoczął prace nad analizą, która ma pozwolić na wstępne określenie możliwych punktów przyłączenia morskich farm wiatrowych z siecią lądową. Do połowy października 2023 r. Fingrid otrzymał wstępne zapytania o możliwość przyłączenia morskich farm wiatrowych o łącznej mocy blisko 90 GW.

Źródło: Ministerstwo Gospodarki i Zatrudnienia Finlandii, własne

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Rząd Finlandii chce stworzyć jasne zasady rozwoju morskich farm wiatrowych