W Łebie powstanie baza zaplecza budowy dla MFW Baltica 2. Jest komentarz PGE i Ørsted

30 kwietnia 2024 r. w Łebie odbył się przetarg dotyczący nieruchomości położonej przy ul. Jachtowej. Według ustaleń naszej redakcji działka została wydzierżawiona na okres 5 lat przez spółkę Elektrownia Wiatrowa Baltica 2, podmiot należący do PGE Polskiej Grupy Energetycznej i duńskiej spółki Ørsted. Inwestorzy w odpowiedzi na nasze pytania potwierdzili ten fakt oraz poinformowali o planach względem dzierżawionej nieruchomości.

Jak informowaliśmy w ubiegłym miesiącu, 16 kwietnia 2024 r. Burmistrz Łeby ogłosił przetarg na wydzierżawienie terenu przy ul. Jachtowej, który może być wykorzystany jako zaplecze serwisowe dla morskich farm wiatrowych. Była to już kolejna próba znalezienia dzierżawcy – poprzednie zakończyły się fiaskiem (informowaliśmy o tym m.in. TUTAJ). Pierwszy przetarg został ogłoszony 24 sierpnia 2023 r., a o pierwszych sygnałach zainteresowania gruntem przez inwestorów informowaliśmy w styczniu 2024 r. – wówczas wskazywano na duńskiego inwestora Ørsted.

Inwestorzy potwierdzają

PGE i Ørsted we wspólnym komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl potwierdzają, że Elektrownia Wiatrowa Baltica 2 sp. z o.o., której są właścicielami, jest dzierżawcą opisywanego terenu w Łebie. Pozyskana w ramach publicznego przetargu działka w Łebie zostanie wykorzystana jako baza zaplecza budowy dla projektu morskiej farmy wiatrowej Baltica 2.

– Pozyskana lokalizacja zapewni solidną i elastyczną konfigurację portów do wykorzystania oraz wsparcie pracy statków CTV w fazie budowy. Aktualnie udział polskich portów w budowie morskiej farmy wiatrowej Baltica 2 zakłada kombinację wykorzystania Ustki i Łeby – informują.

Wyjaśniają dalej, że w Ustce zlokalizowana będzie baza O&M (operacyjno-serwisowa), która posłuży do obsługi farmy po jej wybudowaniu i rozpoczęciu eksploatacji, czyli w fazie operacyjnej.

– Biorąc pod uwagę planowany termin oddania do użytku bazy w Ustce (2026 r.), ta lokalizacja może pełnić również funkcję dodatkowego zaplecza budowy farmy wiatrowej Baltica 2 w zakresie transportu personelu na obszar budowy – informują PGE Polska Grupa Energetyczna i Ørsted.

Obecnie Grupa PGE przygotowuje się do budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3,4 GW, a spółką odpowiedzialna za realizacje projektów jest PGE Baltica. Projekt MFW Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW i MFW Baltica 3 o mocy ok. 1 GW składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica, która ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej jeszcze w tej dekadzie. PGE realizuje ten projekt we współpracy z Ørsted. Niezależnie od MFW Baltica, Grupa PGE przygotowuje się do budowy projektu MFW Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW. Ta farma wiatrowa przewidziana jest do oddania do eksploatacji po 2030 r.

PGE Baltica wybrała port w Ustce jako bazę serwisową dla projektów morskich farm wiatrowych. Pod koniec października 2024 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Gdańsku wydał już decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla bazy operacyjno-serwisowej w Ustce. Obecnie trwa rozbiórka pozostałości budynków znajdujących się na terenie przyszłej bazy.

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » W Łebie powstanie baza zaplecza budowy dla MFW Baltica 2. Jest komentarz PGE i Ørsted