Respect Energy powalczy o morską farmę wiatrową w Estonii

Urząd Ochrony Konsumentów i Regulacji Technicznych w Estonii (CPTRA) ogłosił aukcję na budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy 820-1200 MW na obszarze Saare 1. Do aukcji zakwalifikowała się m.in. polska spółka Respect Energy Holding S.A. Oferty będzie można składać między 27 a 29 lutego.

Do regulatora wpłynęły od inwestorów wnioski o wydanie pozwolenia na budowę, które zostały przeanalizowane zgodnie z przepisami prawa budowlanego i przekazane do opiniowania przez odpowiednie organy państwa. Wnioski złożyły cztery podmioty (Aker Offshore Wind Europe GmbH, Respect Energy Holding S.A, UAB Ignitis Renewables Projektai 6 i OÜ Utilitas Wind), które zostały zakwalifikowane do udziału w aukcji. Przy takiej liczbie zgłoszeń estońskie prawo budowlane zakłada obowiązek przeprowadzenia aukcji.

Warto również odnotować, że już wcześniej Respect Energy wyraził zainteresowaniem realiazacją projektów offshore wind w Estonii. Jak informowaliśmy w październiku ubiegłego roku, Respect Energy ogłosił plany realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej opartej o pływające turbiny (floating offshore) u wybrzeży Estonii. Projekt zakłada także budowę pilotażowej instalacji do produkcji wodoru i amoniaku na platformach umiejscowionych przy turbinach wiatrowych.

Obszar morski Saare 1 ma łączną powierzchnię 88,0 km2 i znajduje się ok. 60 km na zachód od wyspy Saaremaa, na obszarze, który zgodnie z estońskim planem zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich posiada odpowiednie warunki do rozwoju offshorewind. Jak wynika z wniosków złożonych przez inwestorów do TTJA, moc farmy wiatrowej ma wynieść 820-1200 MW.

Pozwolenie na budowę farmy wiatrowej otrzyma ten inwestor, który zaoferuje najwyższą stawkę. Cena wywoławcza dla obszaru Saare 1 wynosi 1 320 000 euro. Aby wziąć udział w aukcji, zakwalifikowani uczestnicy muszą złożyć wniosek o udział w aukcji do TTJA i wpłacić depozyt w wysokości 26 400 euro.

Pozwolenie na budowę farmy wiatrowej otrzyma ten inwestor, który zaoferuje najwyższą stawkę i uiści powyższe opłaty. Ponadto, procedury dotyczące uzyskania pozwolenia na budowę i oceny oddziaływania na środowisko rozpoczną się nie później niż w ciągu 90 dni od ogłoszenia zwycięzcy aukcji. Deweloperzy, którzy wygrali aukcje, muszą w ciągu 18 miesięcy przedstawić regulatorowi założenia do oceny oddziaływania na środowisko, a następnie raport oceny oddziaływania na środowisko 24 miesiące po zatwierdzeniu założeń do oceny oddziaływania na środowisko za spełniający wymagania.

Przypomnijmy, że dotychczas w Estonii odbyły się dwie aukcje na obszar Liivi 1 i Livii 2. W obu zwyciężyło konsorcjum litewskiego Ignitis Renewables oraz duńskiego inwestora Copenhagen Infrastructure Partners/

Zgodnie z planem na rzecz energii i klimatu (KPEiK) przekazanym przez Estonię do Komisji Europejskiej, do 2030 r. kraj ten ma posiadać 14 morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 7 GW. Mają one odpowiadać za produkcję 26 TWh energii elektrycznej.

Zostaw komentarz

Strona główna » Respect Energy powalczy o morską farmę wiatrową w Estonii