Pełczyńska-Nałęcz: W lutym przedstawimy rewizję Krajowego Planu Odbudowy

W lutym przedstawimy premierowi Donaldowi Tuskowi rewizję Krajowego Planu Odbudowy – powiedziała PAP minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Wskazała, że z projektów, które nie przyniosą korzyści Polsce, lepiej będzie zrezygnować. Jak zaznaczyła, wsparcie dla inwestycji w morskiej farmy wiatrowe jest niezagrożone.

Szefowa resortu funduszy wskazała, że obecnie przygotowywany jest pakiet rewizji KPO do rozmów z Komisją Europejską. Jak poinformowała Pełczyńska-Nałęcz, w lutym rewizję przedstawi premierowi Donaldowi Tuskowi. Dodała, że podczas rozmów z KE Polska chce wskazać m.in. reformy, które warto zmodyfikować, ewentualnie zaproponować relokację niektórych środków. Według Pełczyńskiej-Nałęcz projektem wymagającym „intensywnej refleksji” w kontekście rewizji KPO jest projekt budowy polskiego samochodu elektrycznego Izera.

Jednocześnie minister funduszy wskazała, że z KPO oraz z funduszy strukturalnych finansowane jest wsparcie dla programu Czyste Powietrze.

– Już z zaliczki przekazaliśmy 200 mln zł na program Czyste Powietrze. To jest priorytet – wskazała.

– Inne duże inwestycje planowane z KPO, które mają wszelki sens, to są inwestycje infrastrukturalne – inwestycje w farmy wiatrowe, w energetykę słoneczną, w sieci przesyłowe. To jest super ważna rzecz, bardzo potrzebna, żeby móc realizować program rozproszonej energetyki – wymieniła minister Pełczyńska-Nałęcz w rozmowie z Polską Agencją Prasową.

W odniesieniu do energetyki wiatrowej przypomnijmy, że ma powstać Fundusz dla Morskich Farm Wiatrowych z budżetem co najmniej 4,785 mld euro. Celem jest zachęcenie do inwestycji prywatnych i poprawy dostępu do finansowania w sektorze morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Zaznaczono, że umowy finansowania z beneficjentami końcowymi mają na celu realizację co najmniej dwóch projektów farm o łącznej mocy co najmniej 3 GW. Wsparcie będzie polegało na udzielaniu pożyczek bezpośrednio sektorowi prywatnemu, jak również podmiotom sektora publicznego, którzy wytwarzają lub zamierzają produkować energię z morskich farm wiatrowych. Fundusz ma być zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Pod koniec grudnia 2023 r. do Polski trafiło 5 mld euro zaliczki z programu RePowerEU, będącego częścią Krajowego Planu Odbudowy. KPO to program, z którego Polska ma otrzymać łącznie 59,8 mld euro (261,4 mld zł), w tym 25,3 mld euro (110,4 mld zł) w postaci dotacji i 34,5 mld euro (151 mld zł) w formie preferencyjnych pożyczek. W połowie grudnia 2023 r. Polska przekazała pierwszy wniosek o płatność z Krajowego Planu Odbudowy do Komisji Europejskiej. Z pierwszego wniosku o płatność nasz kraj ma otrzymać blisko 7 mld euro (ponad 31 mld zł), w tym prawie 2,8 mld euro z części dotacyjnej i 4,2 mld euro z pożyczki. Ocena pierwszego wniosku o płatność przez Komisję Europejską ma potrwać trwała ok. 2,5 miesiąca. Procedura opiniowania przez komitety Komisji wyniesie około jednego miesiąca.

Środki z pierwszego wniosku o płatność z KPO zostaną przeznaczone m.in. inwestycje w sektorze energetyki i OZE, na ułatwienia prawne dla firm, zwiększenie innowacyjności i cyfryzację przedsiębiorstw, ułatwienia dla studentów kierunków medycznych, efektywniejsze zarządzanie finasowaniem programu Maluch Plus, zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym czy też na wejście w życie ustawy o ekonomii społecznej.

Źródło: Polska Agencja Prasowa

Zostaw komentarz

Strona główna » Pełczyńska-Nałęcz: W lutym przedstawimy rewizję Krajowego Planu Odbudowy