Respect Energy chce zbudować pływającą farmę wiatrową w Estonii

Grupa Kapitałowa Respect Energy ogłosiła plany realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej opartej o pływające turbiny (floating offshore) u wybrzeży Estonii. Projekt zakłada także budowę pilotażowej instalacji do produkcji wodoru i amoniaku na platformach umiejscowionych przy turbinach wiatrowych.

Planowana inwestycja zlokalizowana będzie u wybrzeży Estonii na obszarze Wind Energy Innovation Area. Morska farma wiatrowa o mocy 820MW wyposażona zostanie w pływające turbiny wiatrowe, a jej planowane uruchomienie przewidziane jest na 2032 rok. Przewidywana roczna produkcja energii po osiągnięciu operacyjności, wyniesie 3,75 TWh.

-Wraz ze złożeniem aplikacji oraz odpowiednich wniosków rozpoczynamy wieloetapowy projekt, którego celem jest budowa innowacyjnej farmy morskiej u wybrzeży Estonii.  Pływające turbiny morskie, dzięki swojej unikalności, stanowić będą o przyszłości rozwoju morskiej energetyki wiatrowej. Budowa pilotażowej infrastruktury do produkcji wodoru i amoniaku, zlokalizowanej na morzu, dodatkowo czyni z estońskiego projektu jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie w tej części Europy. To kolejna – po projekcie u wybrzeży Australii – inwestycja Respect Energy Holding w morską energetykę wiatrową – podkreśla Sebastian Jabłoński, prezes Grupy Kapitałowej Respect Energy. Mamy wstępne warunki przyłączenia. Podpisaliśmy również umowy o współpracy z lokalnymi partnerami z Estonii, co umożliwi nam stworzenie lokalnego łańcucha dostaw – dodaje Sebastian Jabłoński.

Ogłoszony projekt realizowany będzie przez Grupę Kapitałową Respect Energy przy współpracy z firmą BaltiConnect, zajmującą się rozwojem projektów offshore. Dodatkowo Grupa Kapitałowa Respect Energy podpisała umowę o współpracy z: Portem Tallinn – dotyczącą użytkowania infrastruktury portu wymaganej do wsparcia produkcji, montażu i obsługi farmy; Uniwersytetem Technicznym w Tallinie (TalTech) – dotyczącą współpracy badawczo-rozwojowej oraz pozyskiwania pracowników do projektu oraz LTH-Baas – globalnym dostawcą usług z zakresu wyposażania, konserwacji i modernizacji statków z siedzibą w Estonii, odpowiedzialnym w projekcie za instalację turbin i infrastruktury do produkcji wodoru i amoniaku.

Grupa Kapitałowa Respect Energy to międzynarodowa spółka z siedzibą w Warszawie z całkowicie polskim kapitałem i wiodącą pozycją rynkową w Polsce. Obecna na większości europejskich rynków energii i realizująca plany ekspansji w ponad 30 krajach.                         

Grupa Kapitałowa Respect Energy to pierwszy w Polsce podmiot oferujący klientom w 100% zieloną energię. Spółka jest nabywcą, producentem, dostawcą i sprzedawcą energii z odnawialnych źródeł. Działalność Respect Energy opiera się na kilku filarach, m.in.: międzynarodowym obrocie energią elektryczną, prawami majątkowymi oraz gwarancjami pochodzenia, a także sprzedaży energii do odbiorców końcowych i działaniach promujących dostęp do czystej energii. Respect Energy inwestuje w infrastrukturę służącą do wytwarzania zielonej energii, głównie w farmy wiatrowe i fotowoltaiczne, poszerzając w ten sposób własne portfolio odnawialnych źródeł energii i rozbudowując ofertę dla klientów. Firma działa obecnie na 24 rynkach i współpracuje z grupą ponad 600 wytwórców energii.

Zostaw komentarz

Strona główna » Respect Energy chce zbudować pływającą farmę wiatrową w Estonii