Platforma Geofizyki Toruń wykorzystana do badań geofizycznych i geotechniczych dla MFW BC-Wind

Platforma Kopernik-1, należąca do Geofizyki Toruń S.A. z Grupy Orlen, została wykorzystana do kampanii badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w ramach projektu morskiej farmy wiatrowej BC-Wind, realizowanej przez Ocean Winds.

Platforma samopodnośna Kopernik-1 jest wysoce wszechstronną jednostką wykorzystywaną do prac geologicznych, geotechnicznych oraz budowlano-instalacyjnych. Platforma operuje głównie na płytkich wodach, przez co doskonale sprawdza się we wszelkich rodzajach prac prowadzonych w obszarach przybrzeżnych. Dzięki solidnej konstrukcji platformy oraz jej wyposażeniu, badania z jednostki można prowadzić nie tylko na wodach wewnętrznych, ale także na płytkich wodach morskich – w strefie przybrzeżnej określanej potocznie jako nearshore.

Głównym przeznaczeniem platformy jest prowadzenie rozpoznania gruntu w ramach badań geologiczno-geotechnicznych. Tego rodzaju prace są wykonywane na potrzeby budowy tuneli pod zbiornikami wodnymi, mostów, przewiertów HDD, instalacji przejścia z lądu w morze (landfall), układania kabli czy rurociągów. Ponadto, platforma Kopernik‑1 może być wykorzystana do prowadzenia badań geologiczno-geotechnicznych na potrzeby rozpoznania środowiskowych uwarunkowań morskich farm wiatrowych, a także rozbudowy infrastruktury portowej (terminali, pirsów, falochronów etc.). Rozpoznanie geotechniczne z platformy Kopernik-1 może być prowadzone również na potrzeby posadowienia platform typu Oil and Gas.

Poza zastosowaniami geotechnicznymi, platforma Kopernik-1 może być również wykorzystana przy instalacji lub serwisowaniu istniejących obiektów (pław, kabli, rurociągów etc.), a także przy budowie infrastruktury portowej, na przykład do instalacji pali lub systemów osłonowych. Dodatkowo może być używana przy budowie mostów czy do instalacji tymczasowych konstrukcji pomocniczych.

Platforma Kopernik-1 może również brać udział w różnych pracach terenowych, od rozpoznania geotechnicznego po budowę, a także w wykonaniu instalacji infrastruktury przybrzeżnej, zapewniając kompleksową obsługę projektów budowlanych w obszarach przybrzeżnych.

Jak informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl, w marcu 2024 r. zakończono kampanię badań geofizycznych i geotechnicznych na morzu w ramach projektu morskiej farmy wiatrowej BC-Wind.

W jej trakcie przeprowadzono badania geofizyczne i geotechniczne, w tym batymetrię obszaru farmy, odwierty z poborem próbek gruntu oraz badania sondą CPTu, która wykorzystuje sondę stożkową do penetrowania dna morskiego, umożliwiając wnikliwe zrozumienie jego właściwości mechanicznych i geologicznych. Wykonawcą prac badań offshore była firma Gardline Limited Ltd, natomiast badań nearshore Grupa GeoFusion Sp. z o.o.

BC-Wind jest morską farmą wiatrową zlokalizowaną około 23 kilometrów na północ od brzegu, na wysokości gmin Krokowa i Choczewo w województwie pomorskim. Farma o mocy do 500 MW ma rozpocząć działalność w 2027 r. W rozmowie z portalem offshorewindpoland.pl Kacper Kostrzewa, dyrektor projektu BC-Wind spółki Ocean Winds w Polsce zapowiedział, że w 2024 r. spółka zamierza zakończyć kontraktację kluczowych dostawców komponentów morskiej farmy wiatrowej oraz podjęcie tzw. finalnej decyzji inwestycyjnej (FID).

Źródło: Geofizyka Toruń, własne

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

Zostaw komentarz

Strona główna » Platforma Geofizyki Toruń wykorzystana do badań geofizycznych i geotechniczych dla MFW BC-Wind