21 maja 2024 r. przedstawiciele norweskiego inwestora Equinor oraz Łebskiego Klubu Żeglarskiego podpisali umowę o długoletniej współpracy. Jak podkreślił prezes Michał Jerzy Kołodziejczyk, Equinor w Polsce chce wspierać młodzież w pasjach i aktywnościach sportowych związanych z „morzem i wiatrem”. Z kolei Tomasz Laskowicz, komandor Łebskiego Klubu Żeglarskiego, wskazał, że współpraca z globalnym inwestorem pozwoli na rozwój klubu oraz rekrutację nowych zawodników chcących rozwijać się w obszarze żeglarstwa deskowego, głównie windsurfingu.
Obecna podczas wydarzenia Agnieszka Derba, burmistrz miasta Łeby, podkreśliła, że Łebski Klub Żeglarski działa prężnie już od wielu lat.
– W klubie jest ok. 20 młodych osób, które są przyszłością naszego miasta. Cieszę się, że Equinor wspiera lokalną społeczność i rozwija działania młodych ludzi. Działajmy! Niech młodzież się rozwija, niech czerpie korzyści z zasobów Łeby – powiedziała.
Prezes Equinor Polska Michał Jerzy Kołodziejczyk powiedział, że inwestor zarzucił kotwicę w Łebie w 2021 r., kiedy wybrał Łebę na lokalizację portu do obsługi morskich farm wiatrowych, kupując działkę w tym mieście.
– Od tej pory staramy się uruchomić realizację budowy portu. Projekty MFW Bałtyk I, II i III to część polskiego programu offshore wind i cieszę się, że Łeba odgrywa ważną w nim rolę. Jako Equinor staramy się działać aktywnie tam, gdzie jesteśmy, dobrze współpracować z lokalną społecznością i wpisywać się w tej krajobraz. Od zeszłego roku pozostajemy we współpracy z Łebskim Klubem Żeglarskim w ramach programu Equinor Bohaterowie Jutra, czyli Heroes Tomorrow – powiedział.
Jak wyjaśnił, jest to program prowadzony od 30 lat na wybranych rynkach, do których zalicza się Polska. Program stawia na wspieranie młodych talentów w sporcie, kulturze i nauce. Equinor w Łebie wspiera młodzież spełniającą się w sporcie związanym „z morzem i wiatrem.”.
Wyraził nadzieję, że przez współpracę z Łebskim Klubem Żeglarskim coraz więcej osób będzie mogło brać udział w zajęciach na wodami Morza Bałtyckiego.
– Chodzi nie tylko o wspieranie sportowych pasji, ale też wybieranie przez dzieci zawodów przyszłości, związanych z morską energetyką wiatrową, o czym rozmawialiśmy dziś z Burmistrz Łeby – wskazał.
Wskazał, że w Polsce powstają bazy serwisowe, które będą zapewniały bezpośrednie i pośrednie miejsca pracy.
– Ważne, by osoby rekrutowane do pracy w bazach były związane z Łebą i regionem – najlepiej, gdyby wychodziły z lokalnej społeczności. Jest to najlepsze rozwiązanie dla regionu i polskiego programu offshore wind, ale też na rzecz spełnienia naszych celów klimatycznych. Chcemy, by bezemisyjna energia płynęła do naszych gniazdek i przemysłu. Kluczem jest, by baza była obsługiwana najlepiej przez osoby mieszkające w okolicach nowych centrów morskiej energetyki wiatrowej – powiedział.
Tomasz Laskowicz, komandor Łebskiego Klubu Żeglarskiego, podkreślił, że Łeba jest doskonałym miejscem do promowania i realizowania aktywności sportowej, ale też tej związanej z morską energetyką wiatrową.
– Jesteśmy dumni ze współpracy z partnerem rozpoznawanym w skali światowej, jakim jest Equinor. Pomimo globalnego kapitału potrafi działać lokalnie i po sąsiedzku – wskazał.
Zauważył, że wokół Łebskiego Klubu Żeglarskiego powstała znaczna społeczność, której tradycje sięgają lat 90. Klub powstał w 1991 r. i koncentruje się na uczeniu żeglarstwa deskowego dzieci i młodzieży, głównie windsurfingu. Zajęcia prowadzone są na jeziorze Sarbsko, a w okresie wakacyjnym na Morzu Bałtyckim. Klub reprezentują mistrzowie i medaliści mistrzostw Polski w młodzieżowych kategoriach wiekowych. Dzięki zaangażowaniu Equinor rozwój klubu może wejść na wyższych poziom.
– Tych Bohaterów Jutra, czyli Heroes of Tomorrow, już dziś możemy nazwać bohaterami, czyli Heroes of Today, ze względu na to, co obecnie przechodzą, czyli intensywne treningi, by za parę sezonów stać się profesjonalnymi zawodnikami zdobywającymi prestiżowe nagrody i trofea międzynarodowe – powiedział.
Podkreślił, że współpraca jest cenna na tyle, że Łebski Klub Żeglarski może planować kolejne działania na kolejne lata. Klub ma aspiracje w zakresie rozwoju i cały czas prowadzona jest rekrutacja nowych zawodników.
Podpisanie umowy odbyło się w Centrum Informacji o Morskich Farmach Wiatrowych Bałtyk. To pierwszy w Polsce całoroczny punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej. Jednym z jego najważniejszych zadań jest szerzenie wiedzy na temat wspólnych projektów realizowanych na Morzu Bałtyckim przez Equinor i Polenergię.
W czerwcu 2023 r. Norweski koncern energetyczny Equinor oraz Łebski Klub Żeglarski podpisali umowę o współpracy w zakresie wsparcia dziecięcej i młodzieżową grupy windsurferów w ramach globalnego projektu “Hereos of Tomorrow”. Była to pierwsza tego typu inicjatywa Equinor w Polsce.
Pierwsza energia z najbardziej zaawansowanych morskich farm wiatrowych Bałtyk II i Bałtyk III, o łącznej mocy 1,44 GW, zasili polski system energetyczny już w 2027 r. Realizowany w kolejnym etapie projekt Bałtyk I, o mocy 1,56 GW, ma być z kolei gotowy do aukcji planowanej w 2025 r. Farmy zlokalizowane będą na wysokości Łeby w odległości od 22 do ponad 80 km od linii brzegowej.