PZU: Chcemy zapewnić ochronę ubezpieczeniową dla morskich farm wiatrowych

Grupa Kapitałowa Powszechnego Zakładu Ubezpieczeń SA (Grupa PZU) jest największą instytucją finansową w Polsce oraz Europie Środkowo-Wschodniej, której tradycje sięgają 1803 r. Dziś PZU wspiera rozwój m.in. sektora OZE. – TFI PZU ma w portfelu 4 projekty budowy farm wiatrowych na lądzie. Rozważa również kontynuację zaangażowania dłużnego zarówno w OZE lądowe, jak i morską energetykę wiatrową – wyjaśnia ubezpieczyciel w odpowiedzi na pytania OffshoreWindPoland.pl. –W najbliższym czasie zostaną uruchomione projekty farm wiatrowych na morzu, a my jako największy ubezpieczyciel w Polsce chcemy również zapewniać im ochronę ubezpieczeniową, zarówno w fazie montażu, jak i w późniejszej fazie eksploatacji – dodaje.

Biuro prasowe w odpowiedzi na pytania OffshoreWindPoland.pl podkreśla, że PZU nieustannie analizuje potencjał rynku w wielu sektorach gospodarki.

-Jednym z nich jest sektor odnawialnych źródeł energii, w tym morskiej energetyki wiatrowej. Już teraz jesteśmy obecni w różnych ubezpieczeniach morskich, choć niedotyczących jeszcze farm wiatrowych offshore. W najbliższym czasie zostaną uruchomione projekty farm wiatrowych na morzu, a my jako największy ubezpieczyciel w Polsce chcemy również zapewniać im ochronę ubezpieczeniową, zarówno w fazie montażu, jak i w późniejszej fazie eksploatacji – wyjaśnia ubezpieczyciel.

PZU jest jednym z sygnatariuszy porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej, które zostało zawarte w 2021 r. PZU wskazuje, że istotną częścią strategii Grupy PZU jest ESG.

-Zgodnie z nią PZU angażuje się w kluczowe przedsięwzięcia w sektorze OZE. Dołączenie do porozumienia sektorowego to jeden z elementów realizacji tej strategii. Cały czas poszerzamy naszą wiedzę odnośnie ubezpieczeń morskich farm wiatrowych i oferujemy naszą pojemność ubezpieczeniową do ubezpieczenia tego typu kontraktów – czytamy.

  „Mówiąc jednak o Ubezpieczeniach OZE nie sposób nie wspomnieć o naszym nowym projekcie związanym z wiatrakami na lądzie. To projekt o nazwie Energy PRO – Firma Zrównoważona Energetycznie, w którym chcemy połączyć trwalej świat przemysłu ze światem ubezpieczeń. Prowadzi go PZU Lab wraz z partnerami – Instytutem Maszyn Przepływowych Polskiej Akademii Nauk i Centrum Badawczym KEZO oraz Alior Leasing”.

  PZU wyjaśnia, że Projekt Energy Pro zawiera kompleksową realizację inwestycji w bezpieczeństwo energetyczne – od analizy procesów i kosztów energii poprzez budowę modelu energetycznego firmy, raport z opcjami decyzyjnymi, finansowanie, ubezpieczenie – po projekt i nadzór nad procesem inwestycyjnym wraz z realizacją, uruchomieniem i odbiorami

  Wyzwania związane z ubezpieczeniem morskich farm wiatrowych

   PZU zauważa, że ubezpieczenia morskich farm wiatrowych nie były zawierane dotychczas w Polsce z prostej przyczyny – nie było takich inwestycji. Pojawiały się za to inne kontrakty na morzu, gdzie Grupa PZU angażowała się ubezpieczeniowo.

   -Wyzwaniem zatem nie jest sam produkt ubezpieczeniowy, lecz niepewność związana z możliwością pojawienia się szkód, z którymi wcześniej nie mieliśmy do czynienia. Na rynku w Polsce ubezpieczyciele nie posiadają własnych statystyk szkodowych z ubezpieczeń morskich farm wiatrowych, więc wykorzystywane są doświadczenia rynków zagranicznych – wyjaśnia PZU.

   PZU rozważa zaangażowanie dłużne w offshore wind

   Ubezpieczyciel informuje, że Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych PZU SA (TFI PZU SA) ma obecnie w portfelu 4 projekty budowy farm wiatrowych na lądzie.

   -Rozważa również kontynuację zaangażowania dłużnego zarówno w OZE lądowe jak i morską energetykę wiatrową – informuje PZU.

   TFI PZU SA to – pod względem wartości zarządzanych aktywów – jedno z największych towarzystw inwestycyjnych w Polsce. Działa od 1999 roku i jest częścią Grupy PZU.

   W ubiegłym roku informowaliśmy, że Energa Wytwarzanie z Grupy ORLEN wspólnie z PZU LAB przeprowadzi pilotaż technologii, która pomoże zwiększyć niezawodność morskich farmach wiatrowych. To pierwszy projekt w Polsce, gdzie przedstawiciele inwestora, operatora farm wiatrowych, wspólnie z przedstawicielem ubezpieczyciela przetestują w warunkach rzeczywistych, na istniejącym obiekcie, wypracowane cyfrowe rozwiązania, które będą miały zastosowanie w eksploatacji morskich farm wiatrowych.

   W pierwszym kwartale 2024 r. Grupa PZU zwiększyła przychody z ubezpieczeń brutto do ponad 7 mld zł, co oznacza prawie 10-procentowy wzrost rok do roku. Wypracowała zysk netto, przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej, w wysokości blisko 1,3 mld zł, o 9% wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

   Aktywa klientów zewnętrznych (spoza Grupy PZU) w TFI PZU, Pekao TFI i Alior TFI wzrosły w I kw. 2024 r. o 35,3% r/r – do 56,9 mld zł. Aktywa klientów zewnętrznych zarządzane przez samo TFI PZU wzrosły w tym okresie o 38% r/r – do 28,7 mld zł. TFI PZU zarządza aktywami PPK o wartości 5,2 mld zł (+80% r/r), co przekłada się na ponad 21-procentowy udział w rynku PPK.

   Źródło danych: PZU, własne

   © Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Rozpowszechnianie artykułu jest możliwe tylko za zgodą wydawcy BlueGreen Content Studio.

   Zostaw komentarz

   Strona główna » PZU: Chcemy zapewnić ochronę ubezpieczeniową dla morskich farm wiatrowych