Polska spółka Orlen Neptun z Grupy Orlen prowadzi wstępne konsultacje rynkowe na realizację kursów zawodowych dla podstawowych pracowników terminala Instalacyjnego dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu. Oferty można składać do 12 lutego 2024 r.
W związku z planowanymi inwestycjami w budowę terminalu instalacyjnego Orlen Neptun planuje zawarcie umowy ramowej z firmą świadczącą usługi w zakresie przeprowadzenia kursów szkoleniowych dla przyszłych pracowników terminala instalacyjnego.
Spółka zamierza przeprowadzić następujące szkolenia:
- szkolenia operator wózków widłowych
- szkolenia operator podnośników (cherrypicker)
- Hakowy/lukowy /docker /cumownik
- sztauowanie i mocowanie ładunków w kontenerach lub na statkach
- GWO: slinger / hakowy do turbin wiatrowych
- GWO: First aid / pierwsza pomoc
- GWO: WAHWAH / praca na wysokości
- Lifting Apointed Person (opcja)
Jak wskazuje zamawiający, głównym celem zapytania o informację (RFI) jest zdobycie wiedzy o potencjalnych wykonawcach. W ten sposób Orlen Neptun zweryfikować rynek odnośnie wymaganych szkoleń. Ponadto, RFI nie obliguje do zawarcia jakiejkolwiek umowy ani nie jest zaproszeniem do negocjacji. Orlen Neptun zastrzegł również, że zapytanie o informację nie stanowi zaproszenia do postępowania zakupowego ani zawarcia umowy. Oferty złożone w ramach RFI mają być źródłem informacji, które pomogą spółce w podjęciu dalszych decyzji dotyczących kontraktacji prac. Spółka zastrzegła sobie również prawo do dowolnego wyboru podmiotów, które ewentualnie zostaną zaproszone do formalnego procesu wyboru wykonawców.
Pierwsze szkolenia już ruszyły
Jak informowaliśmy w listopadzie 2023 r., Orlen Neptun rozpoczął pierwsze w Polsce specjalistyczne szkolenie dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych. W zajęciach uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu. W bezpłatnym szkoleniu biorą udział uczniowie ostatnich klas na kierunku technik logistyk. Zajęcia, które prowadzą specjaliści Orlen Neptun oraz praktycy z dziedziny logistyki sztuk ciężkich i ponadgabarytowych potrwają do końca roku szkolnego. W ramach cotygodniowych wykładów poruszane są kwestie dotyczące prac przeładunkowych, logistyki projektów offshore wind oraz obsługi ładunków ciężkich i ponadgabarytowych w obrocie portowo morskim. Orlen Neptun deklarował, że po zakończeniu szkoleń, kilkunastu najlepszych uczniów zostanie zatrudnionych przez spółkę.
Terminal instalacyjny w Świnoujściu
Terminal instalacyjny dla morskich farm wiatrowych w Świnoujściu będzie przeznaczony głównie do przeładunku, składowania i wstępnego montażu elementów morskich turbin wiatrowych oraz serwisowania eksploatowanych turbin wiatrowych, szczególnie w okresie budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim, oraz do przeładunku i składowania innych ładunków ponadgabarytowych, przestrzennych, ciężkich lub zjednostkowanych.
Zgodnie z harmonogramem prace zostaną zakończone w 2025 r. W ramach inwestycji powstaną nowe nabrzeża o długości około 485 m i dopuszczalnej głębokości 14,5 m. Będą to nabrzeża z dziesięcioma stanowiskami do wstępnego montażu wież. Do nabrzeży będzie prowadził nowy tor podejściowy o głębokości 12,5 m i szerokości 140 m. Na lądzie powstaną place składowe, co pozwoli na obsługę do 80 turbin wiatrowych rocznie o mocy 15 MW każda.
Każde z dwóch dostępnych nabrzeży pozwoli na wstępny montaż wież turbin wiatrowych o wysokości ponad 100 metrów i masie około 1200 ton każda. Długość nabrzeży, wynosząca w obu przypadkach 250 metrów, umożliwi operowanie największym dostępnym obecnie specjalistycznym statkom typu jack-up, służącym do instalacji elementów morskich farm wiatrowych. W trakcie prac instalacyjnych zatrudnienie w nim znajdzie ok. 100 osób. Terminal posłuży w pierwszej kolejności do realizacji projektu morskiej farmy wiatrowej Baltic Power, następnie będzie wspierał realizację projektów innych deweloperów oraz kolejnych inwestycji Grupy Orlen na Morzu Bałtyckim.