Orlen szkoli przyszłych pracowników terminala instalacyjnego w Świnoujściu

Orlen Neptun rozpoczął pierwsze w Polsce specjalistyczne szkolenie dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych. W zajęciach uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu.

Wraz z dynamicznym rozwojem inwestycji z branży offshore wind w Polsce, dużym wyzwaniem stało się znalezienie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, którzy mogliby realizować tego typu projekty. Dotyczy to m.in. obsługi terminala instalacyjnego, który Orlen Neptun buduje w Świnoujściu.

-Szukając optymalnych rozwiązań postanowiliśmy, że najlepszym wyjściem będzie uruchomienie własnego szkolenia. Jestem wdzięczny dyrekcji Zespołu Szkół Morskich, że zdecydowała się współpracować z nami w tej sprawie – mówi Robert Nowicki, prezes zarządu Orlen Neptun.

W bezpłatnym szkoleniu uczestniczą uczniowie ostatnich klas na kierunku technik logistyk. Zajęcia, które poprowadzą specjaliści Orlen Neptun oraz praktycy z dziedziny logistyki sztuk ciężkich i ponadgabarytowych potrwają do końca roku szkolnego. W ramach cotygodniowych wykładów poruszane będą kwestie dotyczące prac przeładunkowych, logistyki projektów offshore wind oraz obsługi ładunków ciężkich i ponadgabarytowych w obrocie portowo morskim.

Orlen Neptun deklaruje, że po zakończeniu szkoleń, kilkunastu najlepszych uczniów zostanie zatrudnionych przez spółkę. Na początku ich praca koncentrować się będzie na pogłębianiu wiedzy i umiejętności. Poprzez specjalistyczne kursy oraz praktyki, zarówno w Polsce jak i zagranicą, młodzi pracownicy zostaną w pełni przygotowani do efektywnej pracy na terminalu instalacyjnym w takich zawodach jak: kierownik logistyk, sztauer, operator żurawia, czy lifting supervisor (osoba nadzorująca proces podnoszenia konstrukcji).

– Szkolenia organizowane przez Orlen neptu to bardzo ważny projekt edukacyjny. Pozwoli on uczniom Zespołu Szkół Morskich zdobyć unikalne umiejętności i kwalifikacje przydatne w pracy w nowy dziale gospodarki morskiej, jakim jest offshore wind. Co więcej, dzięki tym szkoleniom, nasi absolwenci jako pierwsi w Polsce uzyskają kompetencje, by podjąć ciekawą, dobrze płatną pracę w terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych, który powstaje w sąsiedztwie szkoły – mówi Marzena Gańcza, dyrektor Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu.

Jak informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl, według szacunków Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, zapotrzebowanie regionu zachodniopomorskiego na pracowników sektor offshore wind wyniesie co najmniej 3 tys. osób. Oprócz terminala instalacyjnego w Świnoujściu w Szczecinie powstaną fabryki Vestasa oraz Windara. Według organizacji dalsze zainteresowanie regionem ze strony inwestorów będzie uzależnione od dostępu do pracowników.

Terminal instalacyjny w Świnoujściu

Terminal instalacyjny w Świnoujściu zostanie otwarty w 2025 r. Będzie to pierwsza tego typu inwestycja w Polsce i jedna z najnowocześniejszych w Europie. Terminal został tak zaprojektowany, aby mógł przyjmować wszystkie, nawet największe statki typu: jack-up i heavy lift przeznaczone do obsługi projektów morskich farm wiatrowych z turbinami o mocy ok 15 MW.

Terminal posłuży w pierwszej kolejności do realizacji projektu Baltic Power, następnie będzie wspierał realizację projektów innych deweloperów oraz kolejnych inwestycji Grupy Orlen na Bałtyku. W przyszłości, z uwagi na korzystną lokalizację, port w Świnoujściu będzie mógł obsługiwać nie tylko polskie inwestycje, ale również te prowadzone na wodach niemieckich, szwedzkich czy duńskich.

Uruchomienie szkoleń w Zespole Szkół Morskich to część większego projektu edukacyjnego Orlen Neptun. Celem Centrum Kompetencji Polskiego Offshore, którego sygnatariuszem poza szkołą w Świnoujściu jest m.in. Politechnika Morska w Szczecinie będzie przygotowanie kadr do obsługi inwestycji związanych morską energetyką wiatrową.

Źródło: Orlen Neptun

Zostaw komentarz

Strona główna » Orlen szkoli przyszłych pracowników terminala instalacyjnego w Świnoujściu