Latvenergo i RWE zawiesiły współpracę przy łotewskim offshore wind

Łotewski inwestor Latvenergo i niemiecki RWE zawiesili współpracę w zakresie rozwoju morskich farm wiatrowych. Latvenergo znalazł nowego partnera do tego projektu – stwierdził w rozmowie z agencja LETA Martins Cakste, prezes zarządu Latvenergo.

Jego zdaniem inflacja, pozyskiwanie finansowania z banków i wąskie gardła związane z logistyką sprawiły, że technologia morskich farm wiatrowych stała się niekonkurencyjna w stosunku do lądowych farm wiatrowych, a „praktycznie wszystkie projekty na Morzu Bałtyckim zostały wstrzymane”. Deweloperzy skonsolidowali swoje projekty i przenieśli się do lokalizacji, w których mieli np. gwarancje rządowe.

– Prawie wszyscy przenieśli się na Morze Północne, gdzie jest znacznie większe zużycie energii elektrycznej, więcej poważnych firm. Duński Ørsted, RWE i kilku innych graczy zdecydowało się na jakiś czas opuścić rynek bałtycki – powiedział Cakste.

Jak zaznaczył prezes spółki, Latvenergo znalazło innego partnera do rozwoju morskich farm wiatrowych i planuje ogłosić go publicznie w najbliższej przyszłości.

Odnosząc się do udziału w aukcji na realizację projektu morskiej farmy wiatrowej Elwind, Cakste powiedział, że Latvenergo na pewno weźmie w niej udział.

– Oczywiste jest, że termin realizacji projektu nieco się oddalił, ale powiedziałbym, że z ekonomicznego punktu widzenia nie ma już tak pilnej potrzeby, ponieważ ta technologia musi „wyjść” z kryzysu i znaleźć punkt równowagi między efektywnością a rozwojem technologicznym, Rynek musi się ustabilizować, ponieważ w tej chwili producenci morskich turbin wiatrowych w Europie ponoszą ogromne straty”- powiedział Cakste.

Prezes Latvenergo dodał również, że gdy kryzys się skończy, morska technologia wiatrowa znów będzie konkurencyjna. To jest powód dla którego jego zdaniem obecnie projekty lądowych farm wiatrowych są bardziej opłacalne.

Przypomnijmy, że we wrześniu 2022 r. Latvenergo i  RWE nawiązały współpracę w zakresie rozwoju morskich farm wiatrowych u wybrzeży Łotwy. Zgodnie z Krajowym Planem na rzecz Energii i Klimatu do 2030 r. moc zainstalowana w offshore wind na Łotwie ma wynieść 70-800 MW.

Ponadto Łotwa planuje wspólnie z Estonią realizację projektu Elwind, który ma powstać ok. 15-20 km od wybrzeża Kurzeme, na obszarze morskim leżącym naprzeciwko Pävilosta. Budowa miałabyś rozpocząć w latach 2027-2030. Jak informowaliśmy pod koniec listopada 2023 r., rząd w Rydze ogłosił, że chce, aby łotewska część projektu morskiej farmy wiatrowej Elwind, miał mieć moc 1000 MW, czyli tyle ile wcześniej miała wynieść łączna moc zainstalowana w offshore wind w obydwóch państwach.

Źródło: LETA/DELFI

Zostaw komentarz

Strona główna » Latvenergo i RWE zawiesiły współpracę przy łotewskim offshore wind