Darłowo może stać się miejscem szkolenia specjalistów w zakresie morskich farm wiatrowych

Darłowo może stać się kolejnym miejscem na mapie Pomorza, gdzie będą szkolić się kadry dla morskiej energetyki wiatrowej. Baltic Power, spółka zależna Orlen i Northland Power, rozmawia w tej sprawie z miejscowym Zespołem Szkół Morskich (ZSM).

28 lutego 2024 r. odbyło się robocze spotkanie dyrektor szkoły Magdaleny Miszke z przedstawicielami spółki Baltic Power Panią Natalią Słowiak i Panem Krzysztofem Bukowskim.

Spotkanie dotyczyło kwestii związanych z powstawaniem farm wiatrowych na morzu i przygotowywaniem przyszłych kadr zajmujących się ich budową i obsługą instalacji wiatrowych. W jego trakcie omówiono kwestie związane z rozwojem morskiej energetyki wiatrowej, a także otwierającej się możliwości powstawania nowych miejsc pracy szczególnie na wybrzeżu. Przedstawiciele spółki Baltic Power mieli możliwość zapoznania się z zapleczem i wyposażeniem szkoły. Jak podkreślają władze Darłowskiej Szkoły Morskiej, placówka chciałaby stać się ważnym elementem związanym z przygotowaniem kadr i otworzyć się na potrzeby powstającego rynku pracy.

Przypomnijmy, że w pobliskiej Ustce powstaną bazy serwisowe dla morskich farm wiatrowych realizowanych przez PGE Baltica, a także RWE Offshore Wind Poland. Z kolei port serwisowy dla projektu Baltic Power budowany jest w porcie w Łebie.

W październiku 2023 r. Orlen Neptun podpisał list intencyjny w sprawie utworzenia w Szczecinie i Świnoujściu Centrum Kompetencji Polskiego Offshore,  którego  celem będzie przygotowanie kadr do obsługi inwestycji spółki związanych z morską energetyką wiatrową. Projekt zostanie zrealizowany we współpracy z dwoma jednostkami nadzorowanymi przez Ministra Infrastruktury: Zespołem Szkół Morskich w Świnoujściu i Politechniką Morską w Szczecinie oraz jedną ze szczecińskich szkół branżowych.

Z kolei w listopadzie ubiegłego roku Orlen Neptun poinformował o rozpoczęciu pierwszych w Polsce specjalistycznych szkoleniach dla osób zainteresowanych pracą na terminalu instalacyjnym morskich farm wiatrowych. W zajęciach uczestniczą uczniowie Zespołu Szkół Morskich w Świnoujściu.

MFW Baltic Power

Morska farma wiatrowa Baltic Power, wspólny projekt Orlenu i Northland Power, to najbardziej zaawansowany projekt offshore wind w Polsce. Etap przygotowania został zakończony we wrześniu 2023, wraz z pozyskaniem pełnego finansowania od 25 międzynarodowych instytucji finansowych. Projekt, zgodnie z wyznaczonym harmonogramem, uzyskał niezbędne pozwolenia na budowę oraz kontrakty na wszystkie kluczowe komponenty.

Baltic Power będzie jedną z pierwszych na świecie farm, na której zainstalowane zostaną turbiny wiatrowe o mocy 15 MW i pierwszą na świecie, której znaczna część wież turbin zostanie wykonana z niskoemisyjnej stali. Wraz z zakończeniem budowy w roku 2026, Baltic Power będzie pierwszą operującą na Bałtyku polską morską farmą wiatrową, która pokryje 3% krajowego zapotrzebowania na energię, ograniczając przy tym emisje CO2 o około 2,8 miliona ton rocznie.

Zostaw komentarz

Strona główna » Darłowo może stać się miejscem szkolenia specjalistów w zakresie morskich farm wiatrowych