Urząd Morski w Gdyni unieważnia przetarg na dokumentację projektową remontu falochronów

Urząd Morski w Gdyni unieważnił przetarg na przygotowanie dokumentacji projektowej remontu Falochronu Zachodniego, Wschodniego wraz z Nabrzeżem Pilotowym w Porcie Ustka. Jednak nie porzuca planów realizacji inwestycji, jak również budowy portu zewnętrznego. Jak informuje Głos Pomorza, port zewnętrzny miałby służyć jako baza instalacyjno-serwisowa dla morskich farm wiatrowych. W rozmowie z portalem przedstawiciele UM w Gdyni informują, że budowa terminalu w ramach czasowych Krajowego Planu Odbudowy (do 2026 r.) nie jest możliwa.

Przetarg został ogłoszony 20 października 2023 r., a oferty można było składać do 4 grudnia ub.r. Wówczas też dokonano otwarcia ofert. W ramach przetargu złożono siedem ofert w przedziale cenowym od 209 100 zł do 1 199 250 zł.

Okazało się jednak, że 29 grudnia 2023 r. Urząd opublikował informację o unieważnieniu postępowania tłumacząc to tym, że wykonawca miał wskazać łączną cenę za wykonanie całego przedmiotu zamówienia, bez wyszczególnienia ceny za wykonanie poszczególnych elementów dokumentacji, jak również za elementy sprawowania nadzoru autorskiego. Jako drugi argument podano nieprawidłowo określenie przez zamawiającego w warunkach zamówienia zapisów w zakresie kryterium oceny ofert dotyczące „Doświadczenie Projektanta”.

– Mając powyższe na względzie Zamawiający unieważnia przedmiotowe postępowanie na
podstawie art. 255 pkt 6) ustawy Pzp z uwagi na wadę postepowania powodującą, że nie
można zawrzeć możliwej do realizacji umowy w sprawie zamówienia publicznego – czytamy.

Jak informuje Głos Pomorza, o ile nie wpłyną odwołania, wkrótce zostanie ogłoszone kolejne postępowanie. Według portalu okazuje się, że mimo planowanego remontu starych falochronów administracja morska nie rezygnuje z rozbudowy usteckiego portu o część zewnętrzną, sięgającą trzeciego falochronu, która miałaby służyć m.in. jako port instalacyjno-serwisowy dla morskich farm wiatrowych.

Przypomnijmy, że w ramach Krajowego Planu Odbudowy jako jedną z inwestycji wskazano budowę terminalu serwisowego w Ustce. W rozmowie z Głosem Pomorza Magdalena Kierzkowska, rzeczniczka prasowa Urzędu Morskiego w Gdyni stwierdziła, że ze wzglądu na konieczność rozliczenia inwestycji do sierpnia 2026 r, nie jest możliwe zrealizowanie całego zakresu, związanego z budową portu instalacyjno-serwisowego w porcie Ustka

– Mimo faktu, że budowa portu instalacyjno-serwisowego nie jest możliwa do zrealizowania w ramach czasowych KPO, Urząd Morski w Gdyni nie zaniechał prac przygotowawczych. Dotychczas opracowano Program Funkcjonalno-Użytkowy z częścią kosztową, uzyskano decyzję, zatwierdzającą projekt robót geologicznych i decyzję na wznoszenie konstrukcji w polskich obszarach morskich – poinformowała Kierzkowska w rozmowie z Głosem Pomorza.

Mając na względzie brak finansowania rozbudowy portu podjęto decyzję, że najpierw zostanie wyremontowane obecne wejście do portu Ustka. Według rzeczniczki Urzędu Morskiego falochrony zostaną częściowo rozebrane, a głębokość powiększona do 7 m. Jak wskazuje Kierzkowska ogłoszenie przetargu na roboty budowlane planowane jest w trzecim kwartale tego roku.

Przypomnijmy, że polska spółka PGE Baltica prowadzi prace związane z budową bazy serwisowej dla projektów morskich farm wiatrowych realizowanych wspólnie z Ørsted. W grudniu 2023 r. PGE Baltica rozpoczęła prace rozbiórkowe na terenie byłej przetwórni ryb w porcie w Ustce, które mają potrwać do kwietnia 2024 r. W Ustce bazę serwisową dla swoich projektów chce zbudować również RWE.

Obecnie Grupa PGE przygotowuje się do budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim o łącznej mocy 3,4 GW. Projekt MFW Baltica 2 o mocy ok. 1,5 GW i MFW Baltica 3 o mocy ok. 1 GW składają się na Morską Farmę Wiatrową Baltica, która ma rozpocząć produkcję energii elektrycznej jeszcze w tej dekadzie. PGE realizuje ten projekt we współpracy z Orsted. Niezależnie od MFW Baltica, Grupa PGE przygotowuje się do budowy projektu MFW Baltica 1 o mocy ok. 0,9 GW. Ta farma wiatrowa przewidziana jest do oddania do eksploatacji po 2030 r.

Źródło: Głos Pomorza/Urząd Morski w Gdyni

Zostaw komentarz

Strona główna » Urząd Morski w Gdyni unieważnia przetarg na dokumentację projektową remontu falochronów