Szwedzi chcą połączyć produkcję morskiej energii z hodowlą ryb

Freja Offshore, spółka joint venture Hexicon i Mainstream Renewable Power, oraz norweski podmiot Subfarm, rozpoczynają współpracę na rzecz zbadania możliwości hodowli ryb na obszarze pływającej morskiej farmy wiatrowej Mareld, która ma powstać w Szwecji.

Freja Offshore złożyła wniosek o pozwolenie na budowę morskiej farmy wiatrowej Mareld, która miałaby powstać 40 km na zachód od Lysekil, miejscowości leżącej na południowo-zachodnim wybrzeżu Szwecji. Spółka we współpracy z Subfarm rozpoczyna projekt, którego celem jest umożliwienie hodowli ryb na obszarze farmy wiatrowej. W projekt zaangażowane są również władze gminy Lysekil, instytut badawczy DHI i norweski klaster przemysłowy Blue Maritime Cluster.

W nadchodzących latach region Västra Götaland musi potroić produkcję energii elektrycznej, aby zaspokoić swoje potrzeby. Morska energia wiatrowa będzie odgrywać kluczową rolę w realizacji tego celu. Jednocześnie instalacje offshore wind muszą być w stanie współistnieć z innymi branżami, jak przemysł rybny, czy sektor produkcji żywności na obszarach morza. Dlatego Freja Offshore chce już teraz rozwijać możliwość prowadzenia zrównoważonych farm rybnych w połączeniu z morską farmą wiatrową Mareld.

 – Owoce morza i morska energia wiatrowa to dwie branże, których Szwecja będzie potrzebować coraz bardziej w przyszłości. Dlatego chcemy znaleźć sposoby na połączenie tych dwóch elementów – mówi Magnus Hallman, dyrektor generalny Freja Offshore.

Poprzednie badania wykazały, że morskie farmy wiatrowe mogą działać jako sztuczne rafy i morskie obszary chronione, które pozwolą na zwiększenie populacji ryb i skorupiaków. Jednocześnie należy zaznaczyć, że większe statki rybackie nie mogą przepływać przez obszar farmy wiatrowej, ale istnieją tam dobre warunki do hodowli ryb.

Od 2018 r. norweska firma Subfarm pracuje nad opracowaniem rozwiązań umożliwiających zrównoważoną hodowlę ryb wokół morskich farm wiatrowych. Farmy rybne zostaną umieszczone między turbinami wiatrowymi i będą zainstalowane za pomocą dedykowanego systemu kotwiczącego. Skrzynki z rybami będą opuszczane pod wodę na głębokość 50-70 metrów i wyciągane na powierzchnię w celu kontroli i odłowu. Następnie zostaną przetransportowane statkiem na ląd.

Technologia została opracowana w taki sposób, aby poradzić sobie z trudnymi warunkami pogodowymi panującymi na Morzu Północnym i opiera się na metodach stosowanych wcześniej w przemyśle naftowym i gazowym od dziesięcioleci. Cały system jest sterowany ze stacji kontrolnej na lądzie.

Jak wskazuje Hexicon, połączenie hodowli ryb i produkcji energii  w morskich farmach wiatrowych oznaczałoby ogromne możliwości dla gminy Lysekil pod względem miejsc pracy i rozwoju przedsiębiorczości. Budowa i projektowanie sprzętu rybackiego, statków usługowych, przetwórstwo ryb i zwiększone zapotrzebowanie na technologię morską to tylko niektóre przykłady. Jednocześnie gmina jest silnie uzależniona od zwiększonej produkcji energii elektrycznej, co ma szczególne znaczenie w kontekście transformacji energetycznej.

– Stoimy w obliczu poważnej transformacji, w której elektryfikacja odgrywa decydującą rolę. Aby odnieść sukces, musimy pewne rzeczy przemyśleć na nowo i dostrzec możliwości, jakie niesie ze sobą morska energia wiatrowa dla naszego rozwoju jako gminy nadmorskiej. Dlatego udział w tym projekcie jest niezwykle ekscytujący – mówi Anne Bergeld Gunnäs, która jest deweloperem biznesu morskiego w gminie Lysekil.

Źródło: Hexicon

Zostaw komentarz

Strona główna » Szwedzi chcą połączyć produkcję morskiej energii z hodowlą ryb