Polak opracował nowatorską metodę pomiaru stanu morskich turbin wiatrowych

Dr hab. inż. Czesław Suchocki, prof. PK z Wydziału Inżynierii Lądowej, Środowiska i Geodezji z Politechniki Koszalińskiej, opracował nowatorską metodę zdalnego pomiaru stanu technicznego łopat turbin wiatrowych, w tym instalowanych w morskich farmach wiatrowych.

Metoda ta polega na wykorzystaniu informacji radiometrycznej chmury punktów z pomiaru łopat turbin wiatrowych w ocenie ich stanu technicznego. Zastosowanie danych z różnych sensorów pomiarowych, w tym fotogrametrycznych z bezzałogowego statku powietrznego, umożliwia unikatową i wiarygodną ocenę stanu technicznego obiektów budowlanych, szczególnie turbin morskich farm wiatrowych. W obliczu dynamicznego rozwoju energetyki wiatrowej, zwłaszcza w obszarach nasyconych wiatrami, takie badania stają się nie tylko atrakcyjne medialnie, ale przede wszystkim kluczowe dla bezpieczeństwa i efektywności inwestycji takich gigantów jak Vestas z Danii.

Politechnika Koszalińska szkoli kadry dla offshore wind

W lutym tego roku Politechnika Koszalińska poinformowała, że w ramach prowadzonych przez Wydział Mechaniczny studiów I stopnia na kierunku „Mechanika i budowa maszyn powstanie specjalność: Projektowanie maszyn i urządzeń dla branży morskiej energetyki wiatrowej”. Studenci uzyskają wiedzę z zakresu projektowania elementów konstrukcyjnych turbin wiatrowych dla morskiej energetyki wiatrowej, materiałów konstrukcyjnych turbin wiatrowych, a także obliczeń i analiz inżynierskich elementów konstrukcyjnych dla MEW.

Absolwenci uzyskają kwalifikacje w zakresie projektowania maszyn i urządzeń, zastosowań nowych narzędzi i technologii wspomagających, procesów oraz optymalizacji konstrukcji ze szczególnym uwzględnieniem morskiej energetyki wiatrowej.

Ponadto, w przypadku prowadzonych na Wydziale Mechanicznym studiów I stopnia na kierunku Energetyka Politechnika ogłosiła powstanie nowej specjalności – Morska energetyka wiatrowa. Jak poinformowała uczelnia, studenci zdobędą wiedzę na temat następujących zagadnień:

  • aerodynamika łopat turbin wiatrowych;
  • trwałość i niezawodność elementów maszyn;
  • siłownie wiatrowe;
  • diagnostyka i niezawodności maszyn i urządzeń MEW;
  • eksploatacji elektrowni wiatrowych;
  • bezpieczeństwa pracy turbin wiatrowych.

Absolwenci będą przygotowani do pracy w przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem, wykonaniem i eksploatacją układów przeznaczonych do wykorzystania w sektorze energetyki wiatrowej typu offshore, a także w przedsiębiorstwach produkujących urządzenia przeznaczonych dla MEW, w elektrowniach i elektrociepłowniach oraz na farmach wiatrowych i fotowoltaicznych. Będzie też przygotowany do pracy przy obsłudze i diagnostyce turbin w układach morskiej energetyki wiatrowej.

Politechnika Koszalińska jest członkiem konsorcjum „Nauka dla morza” skupiającym 9 uczelni z Polski północnej. Chcą one mieć udział w rozwoju nowego sektora energetyki, w tym w badaniach i kształceniu kadr dla morskich elektrowni wiatrowych. Uczelnie skupione w konsorcjum prowadzą rozmowy z Ministerstwem Edukacji i Nauki dotyczącym objęcia studiów przygotowujących kadry dla morskiej energetyki wiatrowej programem wsparcia (dodatkowy system stypendialny, fundusze na wyposażenie laboratoriów i prowadzenie badań).

Źródło: Urząd Województwa Zachodniopomorskiego/Politechnika Koszalińska

Zostaw komentarz

Strona główna » Polak opracował nowatorską metodę pomiaru stanu morskich turbin wiatrowych