Zachodniopomorskie będzie potrzebowało 3000 pracowników sektora MEW

Szczecin wkrótce stanie się centrum produkcji komponentów dla morskich farm wiatrowych. W stolicy województwa zachodniopomorskiego fabrykę zbuduje duński Vestas oraz hiszpański Windar, a w pobliskim Świnoujściu terminal instalacyjny buduje Orlen. Według szacunków Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, zapotrzebowanie regionu na pracowników sektor offshore wind wyniesie co najmniej 3 tys. osób.

Cytowana przez portal pulshr.pl Hanna Mojsiuk, prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, zwraca uwagę, że region Szczecina i Pomorza Zachodniego ma naturalny potencjał, by zdobywać największych inwestorów na świecie oraz zaznaczać swoją obecność na rynku morskiej energetyki wiatrowej.

Według szefowej Izby, dalsze zainteresowanie regionem ze strony inwestorów będzie uzależnione od dostępu do pracowników.

– Potrzebujemy studentów, ale i pracowników gotowych do przystosowania na potrzeby firm sektora offshore wind. Mowa o technikach, mechanikach, elektrykach, automatykach, osobach gotowych do pracy przy produkcji – stwierdziła prezes Mojsiuk dodając, że morska energetyka wiatrowa jest obecnie jednym z najbardziej perspektywicznych kierunków kształcenia dla kadry menadżersko-inżynierskiej, ale i w przypadku kształcenia branżowego.

Jej zdaniem niezbędne jest kształcenie specjalistów, którzy będą pracowali na potrzeby realizacji inwestycji w Polsce, a nie projektów zagranicą.

Przypomnijmy, że w zakładzie Vestasa będą montowane gondole i piasty turbin. Elementy produkowane w szczecińskiej fabryce trafią zarówno na rynek polski, jak i rynki globalne. Uruchomienie fabryki zaplanowano na drugą połowę 2024 r. Dzięki niej może powstać nawet 700 nowych miejsc pracy. Będzie to największy zakład produkcyjny w Polsce bezpośrednio związany z sektorem morskich farm wiatrowych.

Z kolei hiszpański Windar chce zbudować zakład, w którym będą powstawać elementy wież wiatrowych dla morskich albo lądowych farm wiatrowych, konstrukcje fundamentów dla wież morskich albo lądowych turbin wiatrowych oraz lądowych farm wiatrowych, konstrukcje masztów lub wież metalowych. Fabryka ma być uruchomiona w 2026 r. Znajdzie w niej zatrudnienie co najmniej 400 osób. Wartość inwestycji jest szacowana na 70 mln euro.

Z kolei budowany przez Orlen terminal instalacyjny w Świnoujściu będzie jednym z najnowocześniejszych terminali w Europie obsługujący jednostki pływające przystosowane do instalacji największych dostępnych obecnie na rynku morskich turbin wiatrowych. Zakończenie jego budowy planowane jest na 2025 r., a zatrudnienie znajdzie w nim około 100 osób.

Źródło: Pulshr.pl, własne

Zostaw komentarz

Strona główna » Zachodniopomorskie będzie potrzebowało 3000 pracowników sektora MEW