Łuczak: Wyzwaniem dla energetyki wiatrowej w obszarze B+R będzie wdrażanie cyfryzacji

Energetyka wiatrowa należy do jednych z najbardziej innowacyjnych branż energetycznych. Najnowsze rozwiązania technologiczne nie tylko usprawniają rozwój wiatraków, ale optymalizują projekty pod względem kosztowym, operacyjnym i efektywnościowym. Dr hab. inż. Marcin Łuczak, Prof. Politechniki Gdańskiej oraz dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG (CMEW) wskazuje w komentarzu dla OffshoreWindPoland.pl, że największym wyzwaniem dla branży w 2024 r. będzie wdrożenie cyfryzacji w projektach energetyki wiatrowej oraz z nią związanych.

W ocenie przedstawiciela świata nauki najważniejszym wydarzeniem w 2023 r. było opracowanie i opublikowanie przez europejską platformę ETIPWind „The European Technology & Innovation Platform on Wind Energy” dokumentu „Strategic Research & Innovation Agenda 2025-2027”.


– Jest to strategiczny program badań i innowacji definiujący priorytety badawczo-rozwojowe, zarówno technologiczne, jak i w naukach społecznych. Energetyka wiatrowa stała się wiodącą siłą napędową bezpiecznej, przystępnej cenowo i zrównoważonej transformacji energetycznej w Europie – wyjaśnia Prof. Łuczak.

W opracowaniu dokumentu brali udział polscy naukowcy – Prof. Łuczak oraz Małgorzata Lipska z CMEW. W raporcie wskazano, że bez wspólnych wysiłków prywatnego i publicznego finansowania, przemysł nie będzie w stanie przezwyciężyć istniejące problemy na czas, aby spełnić europejskie cele klimatyczne i energetyczne. Plan działania UE w zakresie energetyki wiatrowej i zmieniony strategiczny plan w dziedzinie technologii energetycznych (EPSTE) są wyjątkową okazją do zwiększenia i uproszczenia dostępu do finansowania badań i innowacji w dziedzinie energetyki wiatrowej w Europie.

23 priorytety badawczo-rozwojowe określone w dokumencie ETiPWind koncentrują się na lukach badawczych, którymi należy się pilnie zająć w latach 2025-2027. Są to krótkoterminowe zadania, których potrzebuje europejski przemysł wiatrowy i środowisko akademickie. Eksperci ETIPWind oszacowali, że całkowite inwestycje publiczne potrzebne do skutecznej realizacji tych priorytetów wyniosłyby łącznie 1,8 mld EUR w latach 2025-2027.

ETIPWind została ustanowiona w 2016 r. w celu komunikowania informacji i wiedzy w zakresie badań i innowacji na poziomie europejskim i krajowym. Platforma zapewnia publiczne forum dla interesariuszy energetyki wiatrowej w celu określenia wspólnych priorytetów w zakresie badań i innowacji oraz wspierania przełomowych innowacji w sektorze i innowacji.

Wyzwaniem wdrażanie cyfryzacji

W ocenie eksperta Politechniki Gdańskiej zasadniczym wyzwaniem w obszarze badań i rozwoju energetyki wiatrowej (B+R) będzie zastosowanie cyfryzacji w energetyce wiatrowej.


– Nowoczesne technologie informatyczne są wszechobecne i nadal doskonalimy ich wykorzystanie we wszystkich obszarach energetyki wiatrowej, począwszy od projektowania, produkowania poprzez eksploatację, aż po bezpieczną dla środowiska naturalnego utylizację – wyjaśnia.

CMEW PG zyskało niedawno nowe stanowisko do testowania turbin wiatrowych.

Zostaw komentarz

Strona główna » Łuczak: Wyzwaniem dla energetyki wiatrowej w obszarze B+R będzie wdrażanie cyfryzacji