JDR Cable Systems, należący do Tele-foniki Kable, przez kolejne 15 lat będzie dzierżawił grunty, na których znajduje się należący do spółki zakład produkcyjny w Hartlepool w Wielkiej Brytanii. Stosowana umowa została podpisana z PD Ports, właścicielem portu w Hartlepool.
JDR to jeden ze światowych liderów w produkcji kabli, w tym przeznaczonych do przesyłu energii elektrycznej, płynów, gazów oraz danych informacyjnych i innych mediów niezbędnych do funkcjonowania platform wydobywczych (ang. umbicall) oraz do przesyłania energii elektrycznej pomiędzy turbinami wiatrowymi zainstalowanymi na morzu (ang. inter-array cable).
Fabryka Hartlepool to flagowy zakład JDR zlokalizowany w strategicznym porcie nad Morze Północnym. Zajmuje powierzchnię ok.28 tys m2 i zatrudnia 280 osób. Według PD Ports decyzja JDR stanowi potwierdzenie jej zaangażowania w rozwoju portu, a także pozwoli na wzmocnienie jej roli w rozwijającym się klastrze offshore wind w Hartlepool.
W ostatnim czasie JDR zainwestowała 3 mln funtów pionową skręcarkę kabli trzyżyłowych (ang. Vertical Lay-up Machine – VLM), co pozwoliło na podwojenie zdolności produkcyjne fabryki, w której powstają również kable dla pływających farm wiatrowych. Dzięki poczynionym inwestycjom w park maszynowy i długoterminowym umowom JDR Cable jest w stanie rozwijać się gamę produktów kabli o napięciu 66kV, o te o napięciu 132kV i 150kV.
– Jako firma z siedzibą w Wielkiej Brytanii jesteśmy dumni z naszej kluczowej roli w umacnianiu lokalnej gospodarki północno-wschodniej i całej Wielkiej Brytanii – stwierdził Mark Braybrooke, dyrektor ds. operacyjnych JDR Cables dodając przy tym, że firma angażuje się w rozwój local cotent. To przyczynia się do rozwoju OZE, ale również umacnia pozycję Wielkiej Brytanii w sektorze morskiej energetyki wiatrowej.
Jak informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl., JDR buduje w Blyth kolejną fabrykę kabli w Wielkiej Brytanii. Inwestycja ma zostać zakończona w 2024 r. i kosztować 130 mln funtów. Pozwoli to JDR na wzmocnienie pozycji na globalnym rynku morskiej energetyki wiatrowej.
Źródło: PD Ports