Finał projektu edukacyjnego Polenergii i Equinora dla szkół z regionu Słupska

We wtorek w Lądowisku Kultury w Redzikowie odbył się konkurs artystyczny dla dzieci i młodzieży z Ustki, gminy Ustka i gminy Redzikowo, który zwieńczył projekt edukacyjny „Jedno morze, wiele korzyści. Morska energetyka wiatrowa w moim regionie” realizowany wspólne przez Polenergię i Equinora – poinformował Głos Pomorza.

W ramach konkursu uczniowie mieli możliwość zaprezentowania własnej perspektywy postrzegania morskiej energetyki wiatrowej. Jak poinformował Głos Pomorza, do konkursu przystąpiło 130 uczniów i uczennic, którzy wykonali 119 prac plastycznych, w tym makiety morskich farm wiatrowych z surowców wtórnych oraz filmiki prezentujące korzyści z morskiej energetyki wiatrowej dla regionu.

Jak informowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl, z uruchomionego w listopadzie 2023 r. programu edukacyjnego skorzystało blisko 1 500 uczniów ze szkół z sześciu szkół podstawowych w regionie słupskim i szkoły podstawowej w Łebie. Warsztaty odbyły się m.in. w Szkole Podstawowej nr 1 w Ustce, Szkołach Podstawowych im. Wincentego Witosa w Bierkowie oraz im. Leopolda Staffa we Włynkówku. Celem projektu było edukowanie najmłodszych mieszkańców regionu Słupska o morskiej energetyce wiatrowej i OZE, a także ich roli w transformacji energetycznej Polski. Jak informowali inicjatorzy projektu, podczas warsztatów dzieci i młodzież mogły dowiedzieć się o tym, czym jest zielona energia, w jaki sposób może ona zapobiec niekorzystnym zmianom klimatycznym i wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne Polaków.

Głos Pomorza zwraca uwagę, że oprócz przekazania uczniom cennej wiedzy oraz zaprezentowania ich zdolności artystycznych, całemu projektowi przyświecał jeszcze jeden cel.

– Nam, jako firmom technicznym, deweloperom, inwestorom rozwijającym projekty farm wiatrowych […] zależy na tym, żeby dzieci i młodzież – uczniowie, studenci – wybierali kierunki techniczne – stwierdził w rozmowie z dziennikiem Andrzej Popadiuk z Equinora.

Przedstawiciel norweskiego koncernu wskazał, że program ma za zadanie rozbudzenie zainteresowania obszarem morskich farm wiatrowych wśród najmłodszych klas. Jak zaznaczył, uczniowie klas starszych stoją na progu wyboru swojej dalszej ścieżki edukacyjnej, a następnie wyboru obszaru aktywności zawodowej.

– Mamy nadzieję, że udział w tym programie i konkursie zmobilizuje, zachęci i zainteresuje uczniów do wyboru kierunków technicznych i być może w przyszłości wyboru morskiej energetyki wiatrowej jako ich obszaru aktywności zawodowej – powiedział rozmówca Głosu Pomorza.

We wcześniejszych wypowiedziach wskazywał, że dzięki wspólnej z Polenergią realizacji projektów MFW Bałtyk I, MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III zatrudnienie znajdzie ok. 10 000 osób. Z kolei pełne wykorzystanie potencjału morskiej energetyki wiatrowej na Bałtyku to szansa na pracę nawet dla ok. 100 000 osób.

Powiat słupski i lęborski będą ważnymi punktami na mapie rozwoju offshore wind w Polsce. W portach Ustce i Łebie powstaną bazy serwisowe dla morskich farm wiatrowych, które pojawią się na Morzu Bałtyckim. W Łebie powstaje baza serwisowa dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III realizowanych wspólnie przez Equinor i Polenergię. Ponadto, przez teren gmin Ustka i Słupsk przebiegać będzie lądowa część infrastruktury przyłączeniowej morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Uruchomienie inwestycji realizowanych wspólnie przez polsko-norweski duet planowane jest w 2027 r. Przypomnijmy, że w czerwcu 2023 r. spółki otworzyły punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej, gdzie zainteresowane osoby mogą uzyskać informacje m.in. o wspólnie realizowanych inwestycjach w offshore wind.

Źródło: Głos Pomorza, własne

Zostaw komentarz

Strona główna » Finał projektu edukacyjnego Polenergii i Equinora dla szkół z regionu Słupska