Budowa morskich farm wiatrowych to szansa na rozwój regionów nadmorskich. Realizacja tego procesu będzie wymagała odpowiednich kadr. Dlatego Polenergia i Equinor w ramach projektu edukacyjnego ,,Jedno morze, wiele korzyści. Morska energetyka wiatrowa w moim regionie” organizują warsztaty dla ponad 1 500 dzieci z sześciu szkół podstawowych w gminach Ustka i Słupsk oraz w Łebie. Dzięki nim uczniowie mogą się dowiedzieć m.in. o korzyściach związanych z rozwojem OZE, ale również zapoznać się z zawodami, które w przyszłości pozwolą im pracować przy morskich farmach wiatrowych.
W poniedziałek obyły się warsztaty w Szkole Podstawowej nr 1 w Ustce. Wcześniej o korzyściach związanych z rozwojem offshore wind mieli uczniowie ze Szkół Podstawowych im. Wincentego Witosa w Bierkowie oraz im. Leopolda Staffa we Włynkówku.
– Postanowiliśmy wziąć udział w warsztatach, ponieważ w Ustce powstanie baza serwisowa dla morskich farm wiatrowych, co jest ważne dla naszego regionu. Chcemy, aby nasze dzieci mogły poznać tematykę związaną z morskimi farmami wiatrowymi. Na pewno rozmawia się na ten temat w domach. Wiedzę, jaką zdobędą uczniowie w szkole, pewnie będzie dalej przekazywana do rodzin – stwierdziła Dorota Dragan, wicedyrektor SP w Ustce w rozmowie z Radiem Gdańsk.
Jak poinformowała Elżbieta Moralewicz, polonistka w Szkole Podstawowej nr 1 w Ustce, w rozmowie z serwisem Głos Pomorza, uczniowie w klasach I – III uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną na temat energetyki wiatrowej, ze zwróceniem uwagi na korzyści wypływające z niewyczerpanego źródła energii, jakim jest wiatr. Z kolei uczniowie klas IV-VI wzięli udział w warsztatach, podczas których uczniowie dowiedzieli się, czym jest potencjał energetyczny wiatru, do czego potrzebna jest energia elektryczna, jak powstaje prąd z wiatru. Dowiedzieli się również, jak wygląda schemat morskiej farmy wiatrowej. Najstarsi uczniowie z klas VII-VIII poznali nie tylko korzyści wynikające z rozwoju morskiej energetyki wiatrowej tak jak m.in. o zaangażowaniu polskich dostawców i wykonawców w rozwój gospodarczy regionu, stworzeniu nowych, atrakcyjnych miejsc pracy, czy dodatkowych wpływach do budżetów lokalnych. Jak wskazuje portal Głos Pomorza, w ramach doradztwa zawodowego młodzieży przedstawiono perspektywę zatrudnienia specjalistów tej innowacyjnej branży, jaką jest energetyka wiatrowa na Bałtyku.
– To jest zaskakujące, że z morską energetyką wiatrową jest związane tyle zawodów. Tych zawodów jest kilkadziesiąt. Jest w czym wybierać. Najbardziej podoba mi się praca chemika. To mnie zaciekawiło – stwierdziła jedna z uczennic Szkoły Podstawowej w Ustce w rozmowie z Radiem Gdańsk.
Jak podkreślił Andrzej Popadiuk z Equinor Polska, projekty morskich farm wiatrowych realizowanych przez norweską spółkę wspólnie z polską firmą Polenergią będą nie tylko kołem zamachowym rozwoju gospodarki, a także regionów, gdzie będą powstawać.
– Dla tych młodych ludzi, z którymi spotykamy się, to nie tylko szansa na udział w ciekawym przedsięwzięciu, ale dostrzeżenie, że morska energetyka wiatrowa może być dla nich atrakcyjną opcją związaną z dalszą edukacją i wyborem ścieżki zawodowej – stwierdził rozmówca Radia Gdańsk dodając, że dzięki temu budowane jest odpowiednie zaplecze kadrowe dla przyszłych inwestycji w offshore wind.
– Już za parę lat będziemy potrzebować specjalistów, techników do bazy serwisowej dla naszych farm Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III, która będzie zlokalizowana w Łebie. Myślimy również perspektywicznie. Okres eksploatacji farm do 25-30 lat. Już dzisiaj mówimy o kolejnych fazach rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce, tak aby w pełni wykorzystać potencjał Morza Bałtyckiego szacowany na ok. 33 GW – stwierdził Popadiuk.
Jak zaznaczył, dzięki realizacji projektów MFW Bałtyk I, Bałtyk II i Bałtyk III to zatrudnienie w tych projektach znajdzie ok. 10 000 osób. – Jeśli wzięlibyśmy pod uwagę wykorzystanie całego potencjału Morza Bałtyckiego, to rozwój tej dziedziny gospodarki stworzy ok. 100 tysięcy miejsc pracy – dodał przedstawiciel norweskiego koncernu w rozmowie z Radiem Gdańsk.
Z kolei jak poinformował portal Głos Pomorza, Equinor i Polenergia 6 grudnia 2023 r. w organizują w ratuszu w Ustce spotkanie na temat MFW Bałtyk II i Bałtyk III, podczas którego inwestorzy przedstawią będzie można dowiedzieć się informacji o aktualnym stanie realizacji inwestycji, o tym jak morskie farmy wpłyną na środowisko oraz o korzyściach dla regionu i perspektywy zawodowe w branży MFW.
Powiat słupski i lęborski będą ważnymi punktami na mapie rozwoju offshore wind w Polsce. To w portach Ustce i Łebie powstaną terminale dla serwisowe dla morskich farm wiatrowych, które pojawią się na Morzu Bałtyckim. W Łebie powstaje baza serwisowa dla projektów MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III realizowanych wspólnie przez Equinor i Polenergię. Ponadto, przez teren gmin Ustka i Słupsk przebiegać będzie lądowa część infrastruktury przyłączeniowej morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Uruchomienie inwestycji realizowanych wspólnie przez Polenergię i Equinor – MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III planowane jest w 2027 r. Przypomnijmy, że w czerwcu 2023 r. spółki otworzyły punkt informacyjno-edukacyjny o morskiej energetyce wiatrowej, gdzie zainteresowane osoby mogą uzyskać informacje m.in. o wspólnie realizowanych inwestycjach w offshore wind.
Źródło: Głos Pomorza/Radio Gdańsk/SP im. Wincentego Witosa w Bierkowie / SP im. Leopolda Staffa we Włynkówku.