Duńskie firmy szukają możliwości współpracy z Polską w sektorze offshore wind

W dniach 3-5 września 2024 r. przedstawiciele duńskiego sektora wiatrowego przyjadą do Polski. Wyjazd jest organizowany przez agencję Danish Energy Export wspólnie z Ambasadą Królestwa Danii w Warszawie. W trakcie pobytu w stolicy, Gdańsku i Gdyni mają odbyć się spotkania z polskimi i międzynarodowymi deweloperami zaangażowanymi w rozwój projektów morskich farm wiatrowych.

Danish Energy Export to wspólna jednostka handlowa Danish Export Association oraz Green Power Denmark (dawne Wind Denmark/Danish Wind Industry Association, powołana w 2013 r. Dotychczas jej celem było stworzenie silnej platformy wspierającej ponad 300 duńskich firm z sektora energetyki wiatrowej w ekspansji na rynkach zagranicznych. Od stycznia 2024 r. współpraca w ramach Danish Energy Export została rozszerzona na całym sektor energetyczny, co oznacza skupienie się na energii wiatrowej wraz z technologiami Power-to-X i CCUS, ale też bioenergii (biogaz i biometan), energetyce słonecznej, ropie i gazie.

W trakcie wizyty duńskie firmy odwiedzą Warszawę oraz Gdańsk i Gdynię. W trakcie pobytu w stolicy mają odbyć się spotkania z polskimi i międzynarodowymi deweloperami zaangażowanymi w rozwój projektów morskich farm wiatrowych m.in. PGE Baltica z PGE Polskiej Grupy Energetycznej, Orlenem, Polenergią, Ørstedem, Equinorem, Ocean Winds, czy RWE (obecnie spotkania są na etapie potwierdzenia). Jak podkreśla Danish Energy Export, według aktualnych informacji od kluczowych dostawców usług OEM, m.in. Vestas i Siemens Energy, Polska jest postrzegana jako jeden z najbardziej interesujących rynków offshore wind Poland w Europie w nadchodzących latach.

Z kolei nad morzem Duńczycy mają odbyć spotkać się m.in. z firmami zrzeszonymi w ramach Pomorskiej Platformy Offshore oraz Polskiej Izby Morskiej Energetyki Wiatrowej (PIME), a także z przedstawicielami stoczni CRIST i Stoczni Gdańskiej, ale też i Ramboll, aby poznać potrzeby polskiego rynku i możliwości współpracy w obszarze budowy i projektowania statków na potrzeby morskiej energetyki wiatrowej. W ramach wizyty zakładane są również rozmowy z Regionalną Izbą Gospodarczą Pomorza nt. możliwości inwestycyjnych w obszarze produkcji zielonego wodoru z wykorzystaniem offshore wind.

Na przełomie stycznia i lutego br. z wizytą w Polsce przebywał Fryderyk X, król Danii, który przewodniczył misji handlowej duńskich firm, co szeroko relacjonowaliśmy na łamach offshorewindpoland.pl

Dania zaangażowana w rozwój offshore wind w Polsce

Przypomnijmy, że duńskie spółki są już zaangażowane w budowę morskich farm wiatrowych w Polsce w tym m.in. Vestas i Ørsted. W Szczecinie Vestas zbuduje zakład, w którym będą montowane gondole i piasty turbin. Elementy produkowane w szczecińskim zakładzie trafią zarówno na rynek polski, jak i rynki globalne. Uruchomienie jednostki zaplanowano na 2025 r. W połowie stycznia 2024 r. spółka ogłosiła plany budowy fabryki łopat dla sektora offshore wind, której uruchomienie miałoby nastąpić w 2026 r. Dzięki powstaniu tych dwóch zakładów powstanie ponad 1700 bezpośrednich miejsc pracy.

Projekt morskiej farmy wiatrowej Grupy Orlen i Northland Power wykorzysta 76 nowoczesnych turbin V236-15.0 MW o łącznej mocy 1 140 MW firmy Vestas, których elementy będą produkowane we wspomnianej fabryce montażowej gondoli w Szczecinie. Vestas będzie również serwisować je przez 15 lat w ramach umowy Active Output Management 5000 (AOM 5000). Ponadto, warto przypomnieć, że Vestas kupił przedsiębiorstwo ST3 Offshore.

Z kolei duńska spółka Ørsted wspólnie z PGE Polską Grupą Energetyczną realizuje projekt morskich farm wiatrowych Baltica 2 i Baltica 3, które utworzą Morską Farmę Wiatrową Baltica o łącznej mocy 2,5 GW. Energia z tych instalacji będzie mogła zasilić prawie 4 milionów gospodarstw domowych w Polsce. Budowa MFW Baltica 2 i MFW Baltica 3 ma zostać zakończona odpowiednio w 2027 i 2029 r.

Zostaw komentarz

Strona główna » Duńskie firmy szukają możliwości współpracy z Polską w sektorze offshore wind